1/2

Annette von Droste-Hülshoff, Annette von Droste-Hülshoff,

Annette von Droste-Hülshoff,

Lastaj vortoj Letzte Worte  Lastaj vortoj (0)

tradukita de Joseph Ferdinand Berger tradukita de Manfred Retzlaff

Laŭvorta Esperantigo

Amatoj, kiam min forla-

sis spirit’, ne ploru do pro

mi! Por paca ekzistad’ min

kaŝis en brila tag’ la bona Di’.

Geliebte, wenn mein Geist ge-

schieden, So weint mir keine Träne

nach; Denn wo ich weile, dort ist

Frieden, Dort leuchtet mir ein ew’ger

Tag.

Amatoj, kiam forpasis mia spirito, ne postploru min per iu larmo; ĉar tie, kie mi restadas, tie estas paco, tie lumas al mi eterna tago.

Ne estas plu ĉagreno te-

ra. Eternas via bild’ ĉe mi. Mi petos pri balzamo ve-

ra por vundoj kaj dolor’ de

vi.

Wo aller Erdengram ver-

schwunden, Soll euer Bild mir nicht ver-

gehn, Und Linderung für eure Wun-

den, Für euern Schmerz will ich er-

flehn.

Tie, kie ĉiu ter-aflikto estas malaper-

inta, ne foriĝu via bildo al mi, kaj mildigon por viaj vundoj, por via doloro volas mi elpetegi.

Se svingas Pac’ en nokta

ombro Serafflugilojn super Ter’, ne pensu plu pri mia

tombo! Salutas mi el stela sfer’.

Weht nächtlich seine Seraphs-

flügel Der Friede übers Weltenreich, So denkt nicht mehr an mei-

nen Hügel, Denn von den Sternen grüß’

ich euch!

Se dum la nokto blove svingas siajn

seraf-flugilojn la paco super la mondo-regnon, ne pensu tiam plu pri mia tombo, ĉar el la stela spaco mi salutas vin.

…  …  …

2/2

Traduko de la Germana poemo “Letzte Worte” de Annette von Droste-Hülshoff (∗1797-01-10 – †1848-05-24) en Esperanton de Joseph Ferdinand Berger (∗1894-10-07 – †1976-03-28) en 1958.

Arg-160-467 (2009-11-22 09:37:58)

Tiu ĉi traduko de la poemo estas unue publikigita en 1958, ĝi aperis en la Esperantorevuo “Norda Prismo”, n-ro 58/2, sur paĝo

74. Vidu ankau la ttt-ejon “http://donh.best.vwh.net/Esperanto/Literaturo/ Revuoj/np/np5802/lastaj.html” de s-ro Donald Harlow el Pinole CA-94564, Kalifornio. Malgraŭ la supra indiko la poemo ne estas verkita de la poetino mem, sed - laŭ pli nova scienca ekkono - de ŝia nevino Elisabeth, post la morto de Annette von Droste-Hülshoff. Oni ĝis nun nur atribuis la poemon al Annette von Droste-Hülshoff. Pri Joseph Ferdinand Berger rigardu ankaŭ la retejon http: // wapedia. mobi/ eo/ Joseph_ Ferdinand_Berger# 2. .

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Annette von Droste-Hülshoff (∗1797-01-10 – †1848-05-24).

Arg-160-315 (2004-05-27 10:56:26)

Dies Gedicht ist jedoch nach neueren wissenschaftlichen Erkenntnissen nicht von der Dichterin selbst verfasst worden, sondern, nachdem Annette verstorben war, von deren Nichte Elisabeth von Droste-Hülshoff (1845 - 1912). Man hat es aber bisher der Annette von Droste-Hülshoff zugeschrieben. Dies ist mir, Manfred Retzlaff, am 6. Februar 2003 von Frau Dr. Edda Baußmann, wissenschaftliche Mitarbeiterin der Droste-Gesellschaft (Am Rüschhaus 81, D-48161 Münster, baussmann@drostegesellschaft.de - www.drostegesellschaft.de) fernschriftlich mitgeteilt worden.

Traduko de la Germana poemo “Letzte Worte” de Annette von Droste-Hülshoff (∗1797-01-10 – †1848-05-24) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2004-05-16.

Arg-160-475 (2004-05-16 17:17:06)

Proksimuma laŭvorta Esperantigo de la origina germana-lingva teksto

http://www.poezio.net/version?poem-id=160&version-id=467,315,475