1/2

Annette von Droste-Hülshoff, Annette von Droste-Hülshoff, Annette von Droste-Hülshoff, Annette von Droste-Hülshoff,

Lastaj vor- toj Letzte Worte Lastaj vortoj (0) Lastaj vor- toj (2)

translated by Joseph Ferdinand Berger translated by Manfred Retzlaff translated by Manfred Retzlaff

Laŭvorta Esperantigo  2a versio

Amatoj, kiam min

forlasis spirit’, ne ploru do

pro mi! Por paca ekzistad’

min kaŝis en brila tag’ la bo-

na Di’.

Geliebte, wenn mein Geist geschieden, So weint mir keine Träne nach; Denn wo ich weile, dort ist Frieden, Dort leuchtet mir ein ew’ger Tag.

Amatoj, kiam forpasis mia

spirito, ne postploru min per iu larmo; ĉar tie, kie mi restadas, tie

estas paco, tie lumas al mi eterna tago.

Karuloj, kiam pasis mia Spirit’, pri mi ne ploru vi; Ĉar lumas jen en paco Dia Eterna tago ja al

mi.

Ne estas plu

ĉagreno tera. Eternas via bild’ ĉe

mi. Mi petos pri balza-

mo vera por vundoj kaj do-

lor’ de vi.

Wo aller Erdengram verschwunden, Soll euer Bild mir nicht

vergehn, Und Linderung für eure Wunden, Für euern Schmerz will ich erflehn.

Tie, kie ĉiu ter-aflikto estas

malaperinta, ne foriĝu via bildo al mi, kaj mildigon por viaj vundoj, por via doloro volas mi elpete-

gi.

En tiu senaflikta

foro Memoru daŭre mi pri vi, Por viaj vundoj kaj doloro Mildigon volas peti mi.

Se svingas Pac’ en

nokta ombro Serafflugilojn

super Ter’, ne pensu plu pri

mia tombo! Salutas mi el stela

sfer’.

Weht nächtlich seine Seraphsflügel Der Friede übers Wel-

tenreich, So denkt nicht mehr an meinen Hügel, Denn von den Sternen grüß’ ich euch!

Se dum la nokto blove svingas siajn seraf-flugilojn la paco super la mondo-

regnon, ne pensu tiam plu pri mia

tombo, ĉar el la stela spaco mi salutas

vin.

Se venas kun flugilo sia La nokta paco al la Ter’, Ne pensu plu pri tombo mia, Salutas mi el stela sfer’.

…  …  …  …

2/2

Translation of the German poem “Letzte Worte” by Annette von Droste-Hülshoff (∗1797-01-10 – †1848-05-24) into Esperanto by Joseph Ferdinand Berger (∗1894-10-07 – †1976-03-28) on 1958.

Arg-160-467 (2009-11-22 09:37:58)

Tiu ĉi traduko de la poemo estas unue publikigita en 1958, ĝi aperis en la Esperantorevuo “Norda Prismo”, n-ro 58/2, sur paĝo 74. Vidu ankau la ttt-ejon “http://donh.best.vwh.net/Esperanto/Literaturo/ Revuoj/np/np5802/lastaj.html” de s-ro Donald Harlow el Pinole CA-94564, Kalifornio. Malgraŭ la supra indiko la poemo ne estas verkita de la poetino mem, sed - laŭ pli nova scienca ekkono - de ŝia nevino Elisabeth, post la morto de Annette von Droste-Hülshoff. Oni ĝis nun nur atribuis la poemon al Annette von Droste-Hülshoff. Pri Joseph Ferdinand Berger rigardu ankaŭ la retejon http: // wapedia. mobi/ eo/ Joseph_ Ferdinand_ Berger# 2. .

Author of this German poem is Annette von Droste-Hülshoff (∗1797-01-10 – †1848-05-24).

Arg-160-315 (2004-05-27 10:56:26)

Dies Gedicht ist jedoch nach neueren wissenschaftlichen Erkenntnissen nicht von der Dichterin selbst verfasst worden, sondern, nachdem Annette verstorben war, von deren Nichte Elisabeth von Droste-Hülshoff (1845 - 1912). Man hat es aber bisher der Annette von Droste-Hülshoff zugeschrieben. Dies ist mir, Manfred Retzlaff, am 6. Februar 2003 von Frau Dr. Edda Baußmann, wissenschaftliche Mitarbeiterin der Droste-Gesellschaft (Am Rüschhaus 81, D-48161 Münster, baussmann@drostegesellschaft.de

- www.drostegesellschaft.de) fernschriftlich mitgeteilt worden.

Translation of the German poem “Letzte Worte” by Annette von Droste-Hülshoff (∗1797-01-10 – †1848-05-24) into Esperanto by Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) on 2004-05-16.

Arg-160-475 (2004-05-16 17:17:06)

Proksimuma laŭvorta Esperantigo de la origina germana-lingva teksto Translation of the German poem “Letzte Worte” by Annette von Droste-Hülshoff (∗1797-01-10 – †1848-05-24) into Esperanto by Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) on 2004-05-16.

MR-311-5 / Arg-160-474 (2004-05-16 13:52:23)

La trian strofon mi, Manfred Retzlaff, ŝanĝis iom laŭ la modelo de la traduko de Jossph Ferdinand Berger, uzante ankaŭ la rimvortparon “Ter’ - sfer”’. En mia unua traduko-provo de l’ 26.08.1997 resp. de l’ 15.05.2004 mi iom tro ofte uzis la rimvortojn “mi, vi, ĉi”. Tio certe ne estas tre bona solvo kaj efikas iom ĝena.

http://www.poezio.net/version?poem-id=160&version-id=467,315,475,474