1/2

Annette von Droste-Hülshoff,  Annette von Droste-Hülshoff,
Lastaj vortoj (1)  Lastaj vortoj (0)
tradukita de Manfredo Ratislavo  tradukita de Manfred Retzlaff
1a traduk-versio  Laŭvorta Esperantigo

Karuloj, kiam pasis mia Spirit’, pri mi ne ploru vi; Ĉar lumas jen en paco Dia Eterna tago ja al mi.

Amatoj, kiam forpasis mia spirito, ne postploru min per iu larmo; ĉar tie, kie mi restadas, tie estas paco, tie lumas al mi eterna tago.

En tiu senaflikta foro Memoru daŭre mi pri vi, Por viaj vundoj kaj doloro Mildigon volas peti mi.

Tie, kie ĉiu ter-aflikto estas malaperinta,

ne foriĝu via bildo al mi, kaj mildigon por viaj vundoj, por via doloro volas mi elpetegi.

Se nokte per flugilo sia Pac’ tuŝas tiun mondon ĉi, Ne pensu plu pri tombo mia, Vin de l’ stelar’ salutas mi.^{2} Se dum la nokto blove svingas siajn seraf-flugilojn la paco super la mondo-regnon, ne pensu tiam plu pri mia tombo, ĉar el la stela spaco mi salutas vin.

…  …

2aŭ: Ĉar de l’ stelar’ salutas mi.

2/2

Traduko de la Germana poemo “Letzte Worte” de Annette von Droste-Hülshoff (∗1797-01-10 – †1848-05-24) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2004-05.15.

Arg-160-316 (2004-05-16 13:55:41)

La origina versio de tiu ĉi poemo estas laŭ informo de l’ 06.02.2003 fare de d-rino Edda Baußmann de la societo “Annette von Droste-Hülshoff” (Am Haus Rüschhaus 81, D-48161 Münster/Westfalen, Germanio, bausmann@drostegesellschaft.de, www.droste-gesellschatf.de) ne verkita de la poetino mem sed de ŝia nevino Elisabeth, post ŝia morto.

Traduko de la Germana poemo “Letzte Worte” de Annette von Droste-Hülshoff (∗1797-01-10 – †1848-05-24) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2004-05-16.

Arg-160-475 (2004-05-16 17:17:06)

Proksimuma laŭvorta Esperantigo de la origina germana-lingva teksto

http://www.poezio.net/version?poem-id=160&version-id=316,475