1/2

Annette von Droste-Hülshoff, Annette von Droste-Hülshoff, Annette von Droste-Hülshoff,

Lastaj vortoj (1) Lastaj vortoj (0)  Lastaj vortoj (2)

tradukita de Manfredo Ratislavo tradukita de Manfred Retzlaff tradukita de Manfred Retzlaff

1a traduk-versio  Laŭvorta Esperantigo  2a versio

Karuloj, kiam pasis mia Spirit’, pri mi ne ploru

vi; Ĉar lumas jen en paco

Dia Eterna tago ja al mi.

Amatoj, kiam forpasis mia spirito, ne postploru min per iu larmo; ĉar tie, kie mi restadas, tie estas paco, tie lumas al mi eterna tago.

Karuloj, kiam pasis mia Spirit’, pri mi ne ploru

vi; Ĉar lumas jen en paco

Dia Eterna tago ja al mi.

En tiu senaflikta foro Memoru daŭre mi pri vi, Por viaj vundoj kaj dolo-

ro Mildigon volas peti mi.

Tie, kie ĉiu ter-aflikto estas malaperinta, ne foriĝu via bildo al mi, kaj mildigon por viaj vundoj, por via doloro volas mi elpetegi.

En tiu senaflikta foro Memoru daŭre mi pri vi, Por viaj vundoj kaj dolo-

ro Mildigon volas peti mi.

Se nokte per flugilo sia Pac’ tuŝas tiun mondon

ĉi, Ne pensu plu pri tombo

mia, Vin de l’ stelar’ salutas

mi.^{2} Se dum la nokto blove svingas siajn seraf-

flugilojn la paco super la mondo-regnon, ne pensu tiam plu pri mia tombo, ĉar el la stela spaco mi salutas vin.

Se venas kun flugilo sia La nokta paco al la Ter’, Ne pensu plu pri tombo

mia, Salutas mi el stela sfer’.

…  …  …

2aŭ: Ĉar de l’ stelar’ salutas mi.

2/2

Traduko de la Germana poemo “Letzte Worte” de Annette von Droste-Hülshoff (∗1797-01-10 – †1848-05-24) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2004-05.15.

Arg-160-316 (2004-05-16 13:55:41)

La origina versio de tiu ĉi poemo estas laŭ informo de l’ 06.02.2003 fare de d-rino Edda Baußmann de la societo “Annette von Droste-Hülshoff” (Am Haus Rüschhaus 81, D-48161 Münster/Westfalen, Germanio, bausmann@drostegesellschaft.de, www.drostegesellschatf.de) ne verkita de la poetino mem sed de ŝia nevino Elisabeth, post ŝia morto.

Traduko de la Germana poemo “Letzte Worte” de Annette von Droste-Hülshoff (∗1797-01-10 – †1848-05-24) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2004-05-16.

Arg-160-475 (2004-05-16 17:17:06)

Proksimuma laŭvorta Esperantigo de la origina germana-lingva teksto Traduko de la Germana poemo “Letzte Worte” de Annette von Droste-Hülshoff (∗1797-01-10 – †1848-05-24) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2004-05-16.

MR-311-5 / Arg-160-474 (2004-05-16 13:52:23)

La trian strofon mi, Manfred Retzlaff, ŝanĝis iom laŭ la modelo de la traduko de Jossph Ferdinand Berger, uzante ankaŭ la rimvortparon “Ter’ - sfer”’. En mia unua traduko-provo de l’ 26.08.1997 resp. de l’ 15.05.2004 mi iom tro ofte uzis la rimvortojn “mi, vi, ĉi”. Tio certe ne estas tre bona solvo kaj efikas iom ĝena.

http://www.poezio.net/version?poem-id=160&version-id=316,475,474