1/3

Annette von Droste-Hülshoff, Annette von Droste- Hülshoff, Annette von Droste-Hülshoff, Annette von Droste-Hülshoff,

Annette von Droste- Hülshoff,

Letzte Wor- te Lastaj vortoj (1) Lastaj vortoj  Lastaj vortoj (0) Lastaj vortoj (2)

translated by Manfredo Ratislavo translated by Joseph Ferdinand Berger translated by Manfred Retzlaff translated by Manfred Retzlaff

1a tradukversio Laŭvorta Esperantigo

2a versio

Geliebte, wenn mein Geist geschieden,

So weint mir keine

Träne nach; Denn wo ich wei-

le, dort ist Frieden,

Dort leuchtet mir ein ew’ger Tag.

Karuloj, kiam

pasis mia Spirit’, pri mi

ne ploru vi;

Ĉar lumas jen en paco Dia

Eterna tago ja al mi.

Amatoj, kiam min forlasis spirit’, ne ploru do pro mi! Por paca ekzistad’ min kaŝis en brila tag’ la bona Di’.

Amatoj, kiam forpasis

mia spirito, ne postploru min per iu

larmo; ĉar tie, kie mi restadas, tie estas paco, tie lumas al mi eterna ta-

go.

Karuloj, kiam pasis mia Spirit’, pri mi ne ploru vi; Ĉar lumas jen en paco Dia Eterna tago ja al mi.

Wo aller Erdengram verschwunden,

Soll euer Bild mir

nicht vergehn, Und Linderung für

eure Wunden, Für euern Schmerz

will ich erflehn.

En tiu senaf-

likta foro Memoru

daŭre mi pri vi,

Por viaj vundoj kaj doloro

Mildigon volas peti mi.

Ne estas plu ĉagreno tera.

Eternas via bild’ ĉe mi. Mi petos pri balzamo vera

por vundoj kaj dolor’ de vi.

Tie, kie ĉiu ter-aflikto estas malaperinta, ne foriĝu via bildo al mi, kaj mildigon por viaj

vundoj, por via doloro volas mi

elpetegi.

En tiu senaflikta foro

Memoru daŭre mi pri vi, Por viaj vundoj kaj doloro Mildigon volas peti mi.

…  …  …  …  …

2/3

Weht nächtlich seine Seraphsflügel

Der Friede übers

Weltenreich, So denkt nicht

mehr an meinen Hügel,

Denn von den Sternen grüß’ ich euch!

Se nokte per

flugilo sia Pac’ tuŝas

tiun mondon ĉi,

Ne pensu plu pri tombo mia,

Vin de l’ stelar’ salutas mi.^{2} Se svingas Pac’ en nokta ombro Serafflugilojn super Ter’, ne pensu plu pri mia tombo! Salutas mi el stela sfer’.

Se dum la nokto blove svingas siajn serafflugilojn

la paco super la mondo-

regnon, ne pensu tiam plu pri

mia tombo, ĉar el la stela spaco mi

salutas vin.

Se venas kun flugilo sia La nokta paco al la Ter’, Ne pensu plu pri tombo mia, Salutas mi el stela sfer’.

…  …  …  …  …

2aŭ: Ĉar de l’ stelar’ salutas mi.

3/3

Author of this German poem is Annette von Droste-Hülshoff (∗1797-01-10 – †1848-05-24).

Arg-160-315 (2004-05-27 10:56:26)

Dies Gedicht ist jedoch nach neueren wissenschaftlichen Erkenntnissen nicht von der Dichterin selbst verfasst worden, sondern, nachdem Annette verstorben war, von deren Nichte Elisabeth von Droste-Hülshoff (1845 - 1912). Man hat es aber bisher der Annette von Droste-Hülshoff zugeschrieben. Dies ist mir, Manfred Retzlaff, am 6. Februar 2003 von Frau Dr. Edda Baußmann, wissenschaftliche Mitarbeiterin der Droste-Gesellschaft (Am Rüschhaus 81, D-48161 Münster, baussmann@drostegesellschaft.de

- www.drostegesellschaft.de) fernschriftlich mitgeteilt worden.

Translation of the German poem “Letzte Worte” by Annette von Droste-Hülshoff (∗1797-01-10 – †1848-05-24) into Esperanto by Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) on 2004-05.15.

Arg-160-316 (2004-05-16 13:55:41)

La origina versio de tiu ĉi poemo estas laŭ informo de l’ 06.02.2003 fare de d-rino Edda Baußmann de la societo “Annette von Droste-Hülshoff” (Am Haus Rüschhaus 81, D-48161 Münster/Westfalen, Germanio, bausmann@drostegesellschaft.de, www.drostegesellschatf.de) ne verkita de la poetino mem sed de ŝia nevino Elisabeth, post ŝia morto.

Translation of the German poem “Letzte Worte” by Annette von Droste-Hülshoff (∗1797-01-10 – †1848-05-24) into Esperanto by Joseph Ferdinand Berger (∗1894-10-07 – †1976-03-28) on 1958.

Arg-160-467 (2009-11-22 09:37:58)

Tiu ĉi traduko de la poemo estas unue publikigita en 1958, ĝi aperis en la Esperanto-revuo “Norda Prismo”, n-ro 58/2, sur paĝo 74. Vidu ankau la ttt-ejon “http://donh.best.vwh.net/Esperanto/Literaturo/ Revuoj/np/np5802/lastaj.html” de s-ro Donald Harlow el Pinole CA-94564, Kalifornio. Malgraŭ la supra indiko la poemo ne estas verkita de la poetino mem, sed - laŭ pli nova scienca ekkono - de ŝia nevino Elisabeth, post la morto de Annette von Droste-Hülshoff. Oni ĝis nun nur atribuis la poemon al Annette von Droste-Hülshoff. Pri Joseph Ferdinand Berger rigardu ankaŭ la retejon http: // wapedia. mobi/ eo/ Joseph_ Ferdinand_ Berger# 2. .

Translation of the German poem “Letzte Worte” by Annette von Droste-Hülshoff (∗1797-01-10 – †1848-05-24) into Esperanto by Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) on 2004-05-16.

Arg-160-475 (2004-05-16 17:17:06)

Proksimuma laŭvorta Esperantigo de la origina germana-lingva teksto Translation of the German poem “Letzte Worte” by Annette von Droste-Hülshoff (∗1797-01-10 – †1848-05-24) into Esperanto by Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) on 2004-05-16.

MR-311-5 / Arg-160-474 (2004-05-16 13:52:23)

La trian strofon mi, Manfred Retzlaff, ŝanĝis iom laŭ la modelo de la traduko de Jossph Ferdinand Berger, uzante ankaŭ la rimvortparon “Ter’ - sfer”’. En mia unua tradukoprovo de l’ 26.08.1997 resp. de l’ 15.05.2004 mi iom tro ofte uzis la rimvortojn “mi, vi, ĉi”. Tio certe ne estas tre bona solvo kaj efikas iom ĝena.

http://www.poezio.net/version?poem-id=160&version-id=315,316,467,475,474