1/2

Stine Andresen,  Stine Andresen,  Stine Andresen,
Swet hiamelkhaid  Dolĉa sekreteco  Süße Heimlichkeit
tradukita de Manfredo Ratislavo  tradukita de Manfred Retzlaff

Min hart as din, an dü beest min, swet hiamelkhaid as min an din, wi brük diartu nian freemen. Jä, swet as’t, wan’t noch hiamelk as, wi tau alian, wi witj at was, an ölers witj at neemen.

Mi estas via, estas vi en mia kor’, kaj tio ĉi sekreto estas nia. Sekreto dolĉa estas ĝi, ĉar scias ĝin nur ambaŭ ni kaj certe ne alia.

Mein Herz ist dein, und du bist mein, wir brauchen nur uns zwei allein. Was soll noch irgendeiner? Ich liebe dich und du liebst mich. Ja, süß ist’s, wenn nur du und ich von wissen und sonst keiner.^{2}

Mi tankt, ik haa di loong ei sen; wiar dach de dai, de dai iarst hen, an wiar a san ferswünjen! Dan wurt at inj, dan komt a naacht; stun muun an stäären üüb a waacht, dan slau a lokelk stünjen.

Mi longe ne plu vidis vin! Aĥ, estu jam de l’ tago fin’! Foriĝu jam la suno! Feliĉaj horoj venas ja por ni, dum nokte brilas la stelaro kaj la luno.

Du gehst mir nicht mehr aus dem Sinn. Ach, wär’ der Tag, der Tag erst hin! Ach, wär’ die Sonn’ verschwunden! Dann wird es Abend und dann Nacht, dann halten Mond und Sterne Wacht, und glücklich sind die Stunden.

Do leit at hüs uun jipen druum, a fögler sliap uun bosk an buum, ik sat uun guard tu teewen. Man hartleew frinj, do kom man juart, - dü käänst a wai troch naibüürs puart, - man eewen, - eewen, - eewen!

Karulo, kiam en la dom’ profunde dormas ĉiu hom’, mi sidos atendante vin enĝardene. Venu vi la pordon - ĉar bruetas ĝi - mallaŭte malfermante!

Wenn alles schläft in tiefem Traum

und nichts sich rührt in Strauch und Baum, dann werd’ ich auf dich warten. Dann komm’, Herzallerliebster mein! Ich lass’ dich durch die Pforte ’rein, komm’ leise durch den Garten!

…  …  …

2oder: es wissen und sonst keiner.

2/2

Verkinto de tiu ĉi Frisa poemo estas Stine Andresen (geb. Jürgens, ∗1849-12-23 – †1927-05-13).

Arg-15-23 (2003-10-12 00:45:03)

Ik foon detheer dachting uun det buk “Eilunsfresken / Inselfriesen, Lebensbilder aus Nordfriesland” de Jakop Tholund, Noordfriisk Instutuut, Bredstedt.

Traduko de la Frisa poemo “Swet hiamelkhaid” de Stine Andresen (geb. Jürgens, ∗1849-12-23 – †1927-05-13) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2000-07-31.

Arg-15-24 (2014-02-14 13:14:47)

Pri la poetino vidu la vikipedajn retejojn http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Stine_Andresen kaj http: // frr. wikipedia. org/ wiki/ Stine_Andresen .

Traduko de la Frisa poemo “Swet hiamelkhaid” de Stine Andresen (geb. Jürgens, ∗1849-12-23 – †1927-05-13) en la Germanan de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2000-07-31.

Arg-15-25 (2005-08-26 08:15:02)

http://www.poezio.net/version?poem-id=15&version-id=23,24,25