1/1

Stine Andresen,  Stine Andresen,
Dolĉa sekreteco  Swet hiamelkhaid

translated by Manfredo Ratislavo

Mi estas via, estas vi en mia kor’, kaj tio ĉi sekreto estas nia. Sekreto dolĉa estas ĝi, ĉar scias ĝin nur ambaŭ ni kaj certe ne alia.

Min hart as din, an dü beest min, swet hiamelkhaid as min an din, wi brük diartu nian freemen. Jä, swet as’t, wan’t noch hiamelk as, wi tau alian, wi witj at was, an ölers witj at neemen.

Mi longe ne plu vidis vin! Aĥ, estu jam de l’ tago fin’! Foriĝu jam la suno! Feliĉaj horoj venas ja por ni, dum nokte brilas la stelaro kaj la luno.

Mi tankt, ik haa di loong ei sen; wiar dach de dai, de dai iarst hen, an wiar a san ferswünjen! Dan wurt at inj, dan komt a naacht; stun muun an stäären üüb a waacht, dan slau a lokelk stünjen.

Karulo, kiam en la dom’ profunde dormas ĉiu hom’, mi sidos atendante vin enĝardene. Venu vi la pordon - ĉar bruetas ĝi - mallaŭte malfermante!

Do leit at hüs uun jipen druum, a fögler sliap uun bosk an buum, ik sat uun guard tu teewen. Man hartleew frinj, do kom man juart, - dü käänst a wai troch naibüürs puart, - man eewen, - eewen, - eewen!

Translation of the Friesean poem “Swet hiamelkhaid” by Stine Andresen (geb. Jürgens, ∗1849-12-23 – †1927-05-13) into Esperanto by Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) on 2000-07-31.

Arg-15-24 (2014-02-14 13:14:47)

Pri la poetino vidu la vikipedajn retejojn http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Stine_Andresen kaj http: // frr. wikipedia. org/ wiki/ Stine_Andresen .

Author of this Friesean poem is Stine Andresen (geb. Jürgens, ∗1849-12-23 – †1927-05-13).

Arg-15-23 (2003-10-12 00:45:03)

Ik foon detheer dachting uun det buk “Eilunsfresken / Inselfriesen, Lebensbilder aus Nordfriesland” de Jakop Tholund, Noordfriisk Instutuut, Bredstedt.

http://www.poezio.net/version?poem-id=15&version-id=,24,23