1/1

Stine Andresen,  Stine Andresen,
Swet hiamelkhaid  Süße Heimlichkeit

tradukita de Manfred Retzlaff

Min hart as din, an dü beest min, swet hiamelkhaid as min an din, wi brük diartu nian freemen. Jä, swet as’t, wan’t noch hiamelk as, wi tau alian, wi witj at was, an ölers witj at neemen.

Mein Herz ist dein, und du bist mein, wir brauchen nur uns zwei allein. Was soll noch irgendeiner? Ich liebe dich und du liebst mich. Ja, süß ist’s, wenn nur du und ich von wissen und sonst keiner.^{2}

Mi tankt, ik haa di loong ei sen; wiar dach de dai, de dai iarst hen, an wiar a san ferswünjen! Dan wurt at inj, dan komt a naacht; stun muun an stäären üüb a waacht, dan slau a lokelk stünjen.

Du gehst mir nicht mehr aus dem Sinn. Ach, wär’ der Tag, der Tag erst hin! Ach, wär’ die Sonn’ verschwunden! Dann wird es Abend und dann Nacht, dann halten Mond und Sterne Wacht, und glücklich sind die Stunden.

Do leit at hüs uun jipen druum, a fögler sliap uun bosk an buum, ik sat uun guard tu teewen. Man hartleew frinj, do kom man juart, - dü käänst a wai troch naibüürs puart, - man eewen, - eewen, - eewen!

Wenn alles schläft in tiefem Traum und nichts sich rührt in Strauch und Baum, dann werd’ ich auf dich warten. Dann komm’, Herzallerliebster mein! Ich lass’ dich durch die Pforte ’rein, komm’ leise durch den Garten!

Verkinto de tiu ĉi Frisa poemo estas Stine Andresen (geb. Jürgens, ∗1849-12-23 – †1927-05-13).

Arg-15-23 (2003-10-12 00:45:03)

Ik foon detheer dachting uun det buk “Eilunsfresken / Inselfriesen, Lebensbilder aus Nordfriesland” de Jakop Tholund, Noordfriisk Instutuut, Bredstedt.

Traduko de la Frisa poemo “Swet hiamelkhaid” de Stine Andresen (geb. Jürgens, ∗1849-12-23 – †1927-05-13) en la Germanan de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2000-07-31.

Arg-15-25 (2005-08-26 08:15:02)

http://www.poezio.net/version?poem-id=15&version-id=,23,25

2oder: es wissen und sonst keiner.