1/1

Annette von Droste-Hülshoff,

Je l’ novjartago

übersetzt von Manfredo Ratislavo

Peziĝas la okuloj je vespero; Adiaŭ, jar’ kun ĝojo kaj sufero! Donacos novan jaron la ĉiel’. La hom’ sin klinas antaŭ la Sinjoro, Malnova falas, ĝermas nova floro El la glacio kun Dieca bel’.

La nokto fuĝas, fuĝas dormo same; Bonvenon, tag’, mi vin salutas ame! Jen vi ja estas, kara nova jar’! Majeste jen ĝi estas ja staranta, La tutan teron brile ĉirkaŭanta, Kun seriozo kaj matena klar’.

Mi portas novan provon de l’ Sinjoro Al vi kuraĝa, forta homa koro, kaduka tamen, mi salutas vin! Mi vin salutas, kara jaro, ĝoje, Se suferigos vi min ankaŭ foje, Volonte kun la viv’ mi prenos ĝin.

Übersetzung des deutschen Gedichtes “Am Neujahrstag” von Annette von Droste-Hülshoff (∗1797-01-10 – †1848-05-24) ins Esperanto durch Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04).

Arg-157-310 (2004-03-30 15:52:11)

http://www.poezio.net/version?poem-id=157&version-id=,310