1/2

Christian Morgenstern,  Christian Morgenstern,
[Wer vom Ziel nicht weiß]  [Nesciant’]

tradukita de Willy Nüesch

Wer vom Ziel nicht weiß, kann den Weg nicht haben, wird im selben Kreis all sein Leben traben; kommt am Ende hin, wo er hergerückt, hat der Menge Sinn nur noch mehr zerstückt.

Nesciant’ de l’ cel’ vojon ja ne havas, li en rondo-rel’ tra la vivo sklavas; fine venos li al deira bazo, nur pecigis pli menson de l’ amaso.

Wer vom Ziel nichts kennt, kann’s doch heut erfahren; wenn es ihn nur brennt nach dem Göttlich-Wahren; wenn in Eitelkeit er nicht ganz versunken und vom Wein der Zeit nicht bis oben trunken.

Hom’ sen celo-sci’ nun ĝin scii povas, se pri ver’ de di’ li nur arde kovas; se vanteco lin ne dronigis brute kaj li de l’ tempvin’ ne ebrias tute.

Denn zu fragen ist nach den stillen Dingen, und zu wagen ist, will man Licht erringen; wer nicht suchen kann, wie nur je ein Freier, bleibt im Trugesbann siebenfacher Schleier.

Demandendas do pri softaj aferoj, kaj riskendas pro lukt’ por lumkonkeroj; kiu ne serĉadas en libero nobla, sorĉtrompite vadas en vual’ sepobla.

…  …

2/2

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31).

Arg-145-289 (2004-02-29 20:05:03)

Die von Herrn Willy Nüesch verfasste Übersetzung ist in der internationalen Literaturzeitschrift “Fonto”, Nr. 274 vom Oktober 2003, erschienen.

Traduko de la Germana poemo “[Wer vom Ziel nicht weiß]” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en Esperanton de Willy Nüesch (Etzelstr. 6, CH-8634 Hombrechtikon, Svislando, ∗1927-05-09).

Arg-145-290 (2013-08-28 18:38:14)

La tradukinto Willy Nüesch (Etzelstr. 6, CH-8634 Hombrechtikon, Svislando, telefono: +41- (0)31-302 66 56)donis al mi, Manfred Retzlaff, la permeson publikigi siajn poem-tradukojn en mia interreta poem-kolekto �Argiope.bl0rg.net“. Li ankaŭ kontrolis tiun chi elpresaĵon kaj mi korektis tajperarojn laŭ liaj indikoj. Tiu ĉi lia traduko aperis en la literatura revuo “Fonto” nro 274 en Oktobro 2003.

http://www.poezio.net/version?poem-id=145&version-id=289,290