1/3

Friedrich Schiller,  Friedrich Schiller,
Al la ĝojo  Al la ĝojo
tradukita de Kálmán Kalocsay  tradukita de Manfredo Ratislavo

Ĝoj’! Fajrero belradia! Elizea di-filin’! fajrebrie ni al via templo iras, preĝi vin. Ĉesu, de vi sorĉligate de l’ rigora mod’ la ŝir’, ĉiuj homoj sentas frate, se vi ŝirmas per flugil’.

Ĝojo, bela sparko dia, de l’ ĉielo vi filin’, ĝoje staras ni en via templo kaj adoras vin. Sorĉe ĉio religiĝas, kio apartigis sin, ĉiuj homoj gefratiĝas, kie vi restigas vin.

Ĥoro: Jen brakumoj al milmiloj, Jen ĉi kis’ al tuta mond’! Fratoj! super stela rond’ loĝas patro por ni, filoj!

Ĥoro:

Estu chirkaŭbrakumitaj, lasu kisi vin, homar’ ! Estu unu amikar’ ĉiuj homoj disigitaj!^{2}

Se la granda ĵet’ bontrafis kaj amikon gajnis vi, se virina am’ vin ravis: Vin enmiksu kun ĝojkri’! Jes, se eĉ nur unu koro estas via en la mond’! Kaj se ne – do vin kun ploro ŝtelu for el nia mond’.

Se vi faris grandan ĵeton kaj amikon gajnis vi, aŭ akiris virineton, kunjubilu vi kun ni ! Ja – se vin nur amas iu en la bela, vasta mond’! Kiu restas sola, tiu plore iru el la rond’!

Ĥoro: Ĉiu sub ĉielo glata donu sin al simpati’, al la steloj gvidas ĝi, kie tronas Nekonata.

Ĥoro: ...... ...... ...... ......

Ĉiu sur la brust’ Natura suĉas sukon de la ĝoj’ kor’ malbona, koro pura sekvas ŝin laŭ roza voj’. Ŝi vinberojn, kisojn donas kaj amikon sen pridub’, en volupt’ la vermo dronas, vidas Dion la kerub’.

...... ...... ...... ...... ...... ...... ...... ......

…  …

2Tiu verso ne tute redonas la enhavon de la koresponda origina strofo.

2/3

Ĥoro: Ĉu genuas vi, milmiloj? Vi kreinton sentas, mond’? Serĉu super stela rond’, loĝas Li trans astro-briloj!

Ĥoro: ...... ...... ...... ......

En eterno de l’ Naturo Ĝojo estas la risort’. En la mondhorloĝ’ por kuro radojn pelas ŝia fort’. Ŝi el ĝermoj logas berojn, sunojn regas ŝia gvid’ Ŝi tra l’ spaco rulas sferojn trans la astronoma vid’.

...... ...... ...... ...... ...... ...... ...... ......

Ĥoro: Kiel sur la pompaj vojoj sunoj sur la firmament’, gaje marŝu, frata gent’, kiel venki la herooj!

Ĥoro: ...... ...... ...... ......

Esploriston ŝi alridas el la fajrspegul’ de l’ Ver’, sur krutaĵ’ de l’ Virto gvidas ŝi la homon de toler’, sur Kred-Monto sunobrila flirtas ŝia flag’ el or’, ŝin tra l’ fendo ĉerk-kovrila vidas ni en anĝel-ĥor’.

...... ...... ...... ...... ...... ...... ...... ......

Ĥoro: Ho toleron, paciencon, fratoj, por pli bona mond’! Donos super stela rond’ granda Dio rekompencon!

Ĥoro: ...... ...... ...... ......

Ĉu pripagi diojn? Vanto! Ĉu simili? Bela pen’! Venu ĝoji kun ĝojanto la mizero, la ĉagren’. Venĝ’? Kolero? En forgeson! Jen pardon’ al malamik’! Liaj larmoj havu ĉeson, lin ne boru pento-pik’.

...... ...... ...... ...... ...... ...... ...... ......

…  …

3/3

Ĥoro: En ŝuldlibroj plu nenio! Mondon regu harmoni’! Fratoj! Kiel juĝis vi, tiel juĝos pri vi Dio!

Ĥoro: ...... ...... ...... ......

Ĝojo ŝaŭmas en pokaloj, en orsango de l’ vinber’, mildon trinkas kanibaloj, heroecon malesper’. Se rondiras la botelo, fratoj, saltu el la sid’, ŝprucu ŝaŭmo al ĉielo: Jen ĉi glas’, por Bon-Spirit’!

...... ...... ...... ...... ...... ...... ...... ......

Ĥoro: Himnas Lin abismo stela, serafar’ kun glora cit’. Jen ĉi glas’ por Bon-Spirit’, supre, trans la tend’ ĉiela!

Ĥoro: ...... ...... ...... ......

En suferoj: firma forto, al senhelpaj: ŝirma brust’, eternec’ al ĵura vorto, eĉ al malamiko: just’. Virfiero kontraŭ tronoj, kvankam sangon kostu spit’, al merito estu kronoj, kaj pereo al insid’!

...... ...... ...... ...... ...... ...... ...... ......

Ĥoro: Fermu vin en sankta rondo, Ĵuru do kun glaso-lev’, pri l’ fidelo al la Dev’, je l’ Reganto de l’ Stel-Mondo!

Ĥoro: ...... ...... ...... ......

Traduko de la Germana poemo “An die Freude” de Friedrich Schiller (Frederiko Ŝilero, ∗1759 – †1805) en Esperanton de Kálmán Kalocsay (Kalmano Kaloĉajo, ∗1911 – †1976) en 1958.

Arg-133-263 (2004-01-16 21:13:09)

Traduko de la Germana poemo “An die Freude” de Friedrich Schiller (Frederiko Ŝilero, ∗1759 – †1805) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1982.

Arg-133-264 (2004-01-16 21:22:19)