1/2

John Ellerton,  John Ellerton,
Forpasis tiu tag’, Sinjoro  Ni estis ja en mano Dia
tradukita de Frieder Weigold  tradukita de Manfredo Ratislavo

1. Forpasis tiu tag’, Sinjoro, Kaj profundiĝas la senlum’. Vi gardis nin de ajn doloro. Nin gardu ankaŭ dum noktum’!

1. Ni estis ja en mano Dia, dum brilis super ni la Sun’. Protektu nin per mano Via dumnokte, Dio, ankaŭ nun!

2. Ni rotacias en la tagon. En nokta paco dormas ni. Kaj portas lumon trans la maro La suno, kie brilas ĝi.

2. La ter’ cirkulas ĝis la veno de l’ nova tag’, ripozas ni dum tiu nokt’ en Via beno^{2} ĝis la mateno, kara Di’.

3. Senĉese kiel la mateno Briladas super tera rond’, Eksonas laŭdo pro la beno Al ĉiu sur la vasta mond’.

3. Nun kiam en malhel’ fordronas la Sun’ en tiu ĉi vesper’, multvoĉe Via laŭdo sonas alialoke sur la Ter’.

4. La suno, kiu ĵus subiris, Ja brilas en plu fora land’! La gloron, kiun ni admiris, Anoncas plu preĝada kant’.

4. Ĉar kiel estas ĉirkaŭanta la Teron lumo de l’ maten’, senĉese estas plusonanta preĝado de la homoj jen.

5. Pereas regnoj. Tiel estu! Kaj sole staras via tron’, Ke sole via regno restu Je fina tag’ sub unu kron’.

5. Ja estas, Dio ĉiopova, senlima Via regno, nin konduku al la tago nova en Via regno je la fin’!

…  …

2aŭ: dankante Vin pro Via beno, Vin adorante, kara Di’.

2/2

Traduko de la Angla poemo “The day Thou gavest, Lord, is ended” de John Ellerton (∗1826-12-16 – †1893-06-15) en Esperanton de Frieder Weigold.

Arg-130-932 (2008-11-08 14:22:49)

Mi, Manfred Retzlaff, ricevis tiun ĉi tradukon de la kanto en 2008-11-06 de sinjoro Frieder Weigold (Birkenstr. 12, D-82178 Puchheim, Germanio), kiu mem faris la tradukon en Esperanto. S-ano Weigold verkis tiun tradukon - kiel li diris al mi - laŭ la germanigo farita de s-ro Raymund Weber. Tiu germanigo estas trovebla en la germana katolika kant-libro “Gotteslob” (= Laŭdo de Dio), n-ro 981, pli nova eldono. La teksto kun la muzik-notoj troveblas ankaŭ en la retejo http: // www. documentacatholicaomnia. u/ 01p/ 2006-09-10,_SS_Benedictus_XVI,_Ves er_ in_der_Kathedrale_in_Muenchen,_GE. pdf .

Traduko de la Angla poemo “The day Thou gavest, Lord, is ended” de John Ellerton (∗1826-12-16 – †1893-06-15) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2004-01-10.

Arg-130-257 (2008-11-08 00:42:46)

http://www.poezio.net/version?poem-id=130&version-id=932,257