1/2

John Ellerton,  John Ellerton,  John Ellerton,

Forpasis tiu tag’, Sinjoro Ni estis ja en mano Dia Finiĝas nun alia tago

tradukita de Frieder Weigold tradukita de Manfredo Ratislavo tradukita de William John Downes

1. Forpasis tiu tag’, Sinjoro, Kaj profundiĝas la senlum’. Vi gardis nin de ajn doloro. Nin gardu ankaŭ dum nok-

tum’!

1. Ni estis ja en mano Dia, dum brilis super ni la Sun’. Protektu nin per mano Via dumnokte, Dio, ankaŭ nun!

1. Finiĝas nun alia tago, jam venis la vespera hor’. Kunvenis ni por adorago plaĉanta al la Di-Sinjor’

2. Ni rotacias en la tagon. En nokta paco dormas ni. Kaj portas lumon trans la ma-

ro La suno, kie brilas ĝi.

2. La ter’ cirkulas ĝis la veno de l’ nova tag’, ripozas ni dum tiu nokt’ en Via beno^{2} ĝis la mateno, kara Di’.

2. Ni dankas Vin, Savanto nia, ke sur la tuta mond-teren’ la sankta eklezio Via staradas firme ĉe posten’.

3. Senĉese kiel la mateno Briladas super tera rond’, Eksonas laŭdo pro la beno Al ĉiu sur la vasta mond’.

3. Nun kiam en malhel’ fordronas

la Sun’ en tiu ĉi vesper’, multvoĉe Via laŭdo sonas alialoke sur la Ter’.

3. Ruliĝas tero, brilas lumo de ne-ĉesanta maten-glor’. Leviĝas laŭdo, preĝ-parfumo konstante, kiel dolĉ-odor’.

4. La suno, kiu ĵus subiris, Ja brilas en plu fora land’! La gloron, kiun ni admiris, Anoncas plu preĝada kant’.

4. Ĉar kiel estas ĉirkaŭanta la Teron lumo de l’ maten’, senĉese estas plusonanta preĝado de la homoj jen.

4. Ekdormas ni post sunsubiro;

gefratoj en la okcident’ vekiĝas kun novtag-aspiro Vin glori per viv-elokvent’.

5. Pereas regnoj. Tiel estu! Kaj sole staras via tron’, Ke sole via regno restu Je fina tag’ sub unu kron’.

5. Ja estas, Dio ĉiopova, senlima Via regno, nin konduku al la tago nova en Via regno je la fin’!

5. Formortos mondaj imperioj,

sed Via regno kreskos plu. Al Vi sin cedos dinastioj, Venkinto estos vi, Jesu’!

…  …  …

2aŭ: dankante Vin pro Via beno, Vin adorante, kara Di’.

2/2

Traduko de la Angla poemo “The day Thou gavest, Lord, is ended” de John Ellerton (∗1826-12-16 – †1893-06-15) en Esperanton de Frieder Weigold.

Arg-130-932 (2008-11-08 14:22:49)

Mi, Manfred Retzlaff, ricevis tiun ĉi tradukon de la kanto en 2008-11-06 de sinjoro Frieder Weigold (Birkenstr. 12, D-82178 Puchheim, Germanio), kiu mem faris la tradukon en Esperanto. S-ano Weigold verkis tiun tradukon - kiel li diris al mi - laŭ la germanigo farita de s-ro Raymund Weber. Tiu germanigo estas trovebla en la germana katolika kant-libro “Gotteslob” (= Laŭdo de Dio), n-ro 981, pli nova eldono. La teksto kun la muzik-notoj troveblas ankaŭ en la retejo http: // www. documentacatholicaomnia. u/ 01p/ 2006-09-10,_SS_ Benedictus_XVI,_Ves er_ in_der_Kathedrale_in_ Muenchen,_GE. pdf .

Traduko de la Angla poemo “The day Thou gavest, Lord, is ended” de John Ellerton (∗1826-12-16 – †1893-06-15) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2004-01-10.

Arg-130-257 (2008-11-08 00:42:46)

Traduko de la Angla poemo “The day Thou gavest, Lord, is ended” de John Ellerton (∗1826-12-16 – †1893-06-15) en Esperanton de William John Downes (∗1892 – †1987).

Arg-130-302 (2004-02-04 11:38:05)

Tiu ĉi traduko aperis en la Ekumena Diserva Libro “Adoru”, eldonita en 2001 de Internacia Katolika Unuiĝo Esperantista (IKUE) kaj Kristana Esperanta Esperanto-Ligo (KELI), kanto numero 153.

http://www.poezio.net/version?poem-id=130&version-id=932,257,302