1/1

John Ellerton,  John Ellerton,
Finiĝas nun alia tago  The day Thou gavest, Lord, is ended

tradukita de William John Downes

1. Finiĝas nun alia tago, jam venis la vespera hor’. Kunvenis ni por adorago plaĉanta al la Di-Sinjor’ 1. The day Thou gavest, Lord, is ended, The darkness falls at Thy behest; To Thee our morning hymns ascended, Thy praise shall sanctify our rest.

2. Ni dankas Vin, Savanto nia, ke sur la tuta mond-teren’ la sankta eklezio Via staradas firme ĉe posten’.

2. We thank Thee that Thy church, unsleeping,

While earth rolls onward into light,

Through all the world her watch is keeping,

And rests not now by day or night.

3. Ruliĝas tero, brilas lumo de ne-ĉesanta maten-glor’. Leviĝas laŭdo, preĝ-parfumo konstante, kiel dolĉ-odor’.

3. As o’er each continent and island The dawn leads on another day, The voice of prayer is never silent, Nor dies the strain of praise away.

4. Ekdormas ni post sun-subiro; gefratoj en la okcident’ vekiĝas kun novtag-aspiro Vin glori per viv-elokvent’.

4. The sun that bids us rest is waking Our brethren ’neath the western sky, And hour by hour fresh lips are making Thy wondrous doings heard on high.

5. Formortos mondaj imperioj, sed Via regno kreskos plu. Al Vi sin cedos dinastioj, Venkinto estos vi, Jesu’!

5. So be it, Lord; Thy throne shall never, Like earth’s proud empires, pass away: Thy kingdom stands, and grows forever, Till all Thy creatures own Thy sway.

Traduko de la Angla poemo “The day Thou gavest, Lord, is ended” de John Ellerton (∗1826-12-16 – †1893-06-15) en Esperanton de William John Downes (∗1892 – †1987).

Arg-130-302 (2004-02-04 11:38:05)

Tiu ĉi traduko aperis en la Ekumena Diserva Libro “Adoru”, eldonita en 2001 de Internacia Katolika Unuiĝo Esperantista (IKUE) kaj Kristana Esperanta Esperanto-Ligo (KELI), kanto numero 153.

Verkinto de tiu ĉi Angla poemo estas John Ellerton (∗1826-12-16 – †1893-06-15), publikigita 1870.

Arg-130-255 (2008-11-08 14:47:39)

Information about the author can be found on the website http: // www. cyberhymnal. org/ bio/ e/ l/ l/ ellerton_ j. htm .

http://www.poezio.net/version?poem-id=130&version-id=302,255