1/2

John Ellerton,  John Ellerton,  John Ellerton,
Du lässt den Tag, o Gott, nun endenNi estis ja en mano Dia  Forpasis tiu tag’, Sinjoro
tradukita de Raymund Weber  tradukita de Manfredo Ratislavo  tradukita de Frieder Weigold

Argiope-informo: La aspekto de tiu ĉi versio estas barita. Supozeble la aŭtoro decidis tion.

1. Ni estis ja en mano Dia, dum brilis super ni la Sun’. Protektu nin per mano Via dumnokte, Dio, ankaŭ nun!

1. Forpasis tiu tag’, Sinjoro, Kaj profundiĝas la senlum’. Vi gardis nin de ajn doloro. Nin gardu ankaŭ dum noktum’!

2. La ter’ cirkulas ĝis la veno de l’ nova tag’, ripozas ni dum tiu nokt’ en Via beno^{2} ĝis la mateno, kara Di’.

2. Ni rotacias en la tagon. En nokta paco dormas ni. Kaj portas lumon trans la maro La suno, kie brilas ĝi.

3. Nun kiam en malhel’ fordronas la Sun’ en tiu ĉi vesper’, multvoĉe Via laŭdo sonas alialoke sur la Ter’.

3. Senĉese kiel la mateno Briladas super tera rond’, Eksonas laŭdo pro la beno Al ĉiu sur la vasta mond’.

4. Ĉar kiel estas ĉirkaŭanta la Teron lumo de l’ maten’, senĉese estas plusonanta preĝado de la homoj jen.

4. La suno, kiu ĵus subiris, Ja brilas en plu fora land’! La gloron, kiun ni admiris, Anoncas plu preĝada kant’.

5. Ja estas, Dio ĉiopova, senlima Via regno, nin konduku al la tago nova en Via regno je la fin’!

5. Pereas regnoj. Tiel estu! Kaj sole staras via tron’, Ke sole via regno restu Je fina tag’ sub unu kron’.

…  …  …

2aŭ: dankante Vin pro Via beno, Vin adorante, kara Di’.

2/2

Traduko de la Angla poemo “The day Thou gavest, Lord, is ended” de John Ellerton (∗1826-12-16 – †1893-06-15) en la Germanan de Raymund Weber.

Arg-130-256 (2008-11-08 15:30:25)

Diese Übertragung ins Deutsche ist abgedruckt in dem Gesangbuch der Katholischen Kirche in Deutschland “Gotteslob”, in der neueren Ausgabe. Der Text mit den Muziknoten findet sich auch auf der Heimseite http: // www. documentacatholicaomnia. u/ 01p/ 2006-09-10,_SS_Benedictus_XVI,_Ves er_in_der_ Kathedrale_in_Muenchen,_GE. pdf .

Traduko de la Angla poemo “The day Thou gavest, Lord, is ended” de John Ellerton (∗1826-12-16 – †1893-06-15) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2004-01-10.

Arg-130-257 (2008-11-08 00:42:46)

Traduko de la Angla poemo “The day Thou gavest, Lord, is ended” de John Ellerton (∗1826-12-16 – †1893-06-15) en Esperanton de Frieder Weigold.

Arg-130-932 (2008-11-08 14:22:49)

Mi, Manfred Retzlaff, ricevis tiun ĉi tradukon de la kanto en 2008-11-06 de sinjoro Frieder Weigold (Birkenstr. 12, D-82178 Puchheim, Germanio), kiu mem faris la tradukon en Esperanto. S-ano Weigold verkis tiun tradukon - kiel li diris al mi - laŭ la germanigo farita de s-ro Raymund Weber. Tiu germanigo estas trovebla en la germana katolika kant-libro “Gotteslob” (= Laŭdo de Dio), n-ro 981, pli nova eldono. La teksto kun la muzik-notoj troveblas ankaŭ en la retejo http: // www. documentacatholicaomnia. u/ 01p/ 2006-09-10,_SS_Benedictus_XVI,_Ves er_ in_der_Kathedrale_in_Muenchen,_GE. pdf .

http://www.poezio.net/version?poem-id=130&version-id=256,257,932