1/2

John Ellerton,  John Ellerton,
The day Thou gavest, Lord, is ended  Forpasis tiu tag’, Sinjoro

tradukita de Frieder Weigold

1. The day Thou gavest, Lord, is ended, The darkness falls at Thy behest; To Thee our morning hymns ascended, Thy praise shall sanctify our rest.

1. Forpasis tiu tag’, Sinjoro, Kaj profundiĝas la senlum’. Vi gardis nin de ajn doloro. Nin gardu ankaŭ dum noktum’!

2. We thank Thee that Thy church, unsleeping, While earth rolls onward into light, Through all the world her watch is keeping, And rests not now by day or night.

2. Ni rotacias en la tagon. En nokta paco dormas ni. Kaj portas lumon trans la maro La suno, kie brilas ĝi.

3. As o’er each continent and island The dawn leads on another day, The voice of prayer is never silent, Nor dies the strain of praise away.

3. Senĉese kiel la mateno Briladas super tera rond’, Eksonas laŭdo pro la beno Al ĉiu sur la vasta mond’.

4. The sun that bids us rest is waking Our brethren ’neath the western sky, And hour by hour fresh lips are making Thy wondrous doings heard on high.

4. La suno, kiu ĵus subiris, Ja brilas en plu fora land’! La gloron, kiun ni admiris, Anoncas plu preĝada kant’.

5. So be it, Lord; Thy throne shall never, Like earth’s proud empires, pass away: Thy kingdom stands, and grows forever, Till all Thy creatures own Thy sway.

5. Pereas regnoj. Tiel estu! Kaj sole staras via tron’, Ke sole via regno restu Je fina tag’ sub unu kron’.

…  …

2/2

Verkinto de tiu ĉi Angla poemo estas John Ellerton (∗1826-12-16 – †1893-06-15), publikigita 1870.

Arg-130-255 (2008-11-08 14:47:39)

Information about the author can be found on the website http: // www. cyberhymnal. org/ bio/ e/ l/ l/ ellerton_j. htm .

Traduko de la Angla poemo “The day Thou gavest, Lord, is ended” de John Ellerton (∗1826-12-16 – †1893-06-15) en Esperanton de Frieder Weigold.

Arg-130-932 (2008-11-08 14:22:49)

Mi, Manfred Retzlaff, ricevis tiun ĉi tradukon de la kanto en 2008-11-06 de sinjoro Frieder Weigold (Birkenstr. 12, D-82178 Puchheim, Germanio), kiu mem faris la tradukon en Esperanto. S-ano Weigold verkis tiun tradukon - kiel li diris al mi - laŭ la germanigo farita de s-ro Raymund Weber. Tiu germanigo estas trovebla en la germana katolika kant-libro “Gotteslob” (= Laŭdo de Dio), n-ro 981, pli nova eldono. La teksto kun la muzik-notoj troveblas ankaŭ en la retejo http: // www. documentacatholicaomnia. u/ 01p/ 2006-09-10,_SS_Benedictus_XVI,_Ves er_in_der_ Kathedrale_in_Muenchen,_GE. pdf .

http://www.poezio.net/version?poem-id=130&version-id=255,932