1/3

John Ellerton,  John Ellerton,  John Ellerton,  John Ellerton,

The day Thou gavest, Lord, is ended Du lässt den Tag, o Gott, nun enden Forpasis tiu tag’, Sinjoro

Ni estis ja en mano Dia

tradukita de Raymund Weber tradukita de Frieder Weigold tradukita de Manfredo Ratislavo

1. The day Thou gavest, Lord, is ended,

The darkness falls at Thy

behest; To Thee our morning

hymns ascended, Thy praise shall sanctify

our rest.

Argiope-informo: La aspekto de tiu ĉi

versio estas barita. Supozeble la aŭtoro de-

cidis tion.

1. Forpasis tiu tag’, Sinjoro,

Kaj profundiĝas la

senlum’. Vi gardis nin de

ajn doloro. Nin gardu ankaŭ

dum noktum’!

1. Ni estis ja en mano Dia,

dum brilis super ni la Sun’. Protektu nin per mano Via dumnokte, Dio, ankaŭ nun!

2. We thank Thee that Thy church, unsleeping,

While earth rolls onward in-

to light, Through all the world her

watch is keeping, And rests not now by day or

night.

2. Ni rotacias en la tagon.

En nokta paco dor-

mas ni. Kaj portas lumon

trans la maro La suno, kie brilas

ĝi.

2. La ter’ cirkulas ĝis la veno de l’ nova tag’, ripozas ni dum tiu nokt’ en Via beno^{2} ĝis la mateno, kara

Di’.

3. As o’er each continent and island

The dawn leads on another

day, The voice of prayer is never

silent, Nor dies the strain of praise

away.

3. Senĉese kiel la mateno

Briladas super tera

rond’, Eksonas laŭdo pro

la beno Al ĉiu sur la vasta

mond’.

3. Nun kiam en malhel’ fordronas la Sun’ en tiu ĉi ves-

per’, multvoĉe Via laŭdo

sonas alialoke sur la Ter’.

4. The sun that bids us rest is waking

Our brethren ’neath the we-

stern sky, And hour by hour fresh lips

are making Thy wondrous doings heard

on high.

4. La suno, kiu ĵus subiris,

Ja brilas en plu fo-

ra land’! La gloron, kiun ni

admiris, Anoncas plu

preĝada kant’.

4. Ĉar kiel estas ĉirkaŭanta la Teron lumo de l’ maten’, senĉese estas pluso-

nanta preĝado de la homoj jen.

…  …  …  …

2aŭ: dankante Vin pro Via beno, Vin adorante, kara Di’.

2/3

5. So be it, Lord; Thy throne shall never,

Like earth’s proud empires,

pass away: Thy kingdom stands, and

grows forever, Till all Thy creatures own

Thy sway.

5. Pereas regnoj. Tiel estu! Kaj sole staras via

tron’, Ke sole via regno

restu Je fina tag’ sub unu kron’.

5. Ja estas, Dio ĉiopova, senlima Via regno,

nin konduku al la tago

nova en Via regno je la

fin’!

…  …  …  …

3/3

Verkinto de tiu ĉi Angla poemo estas John Ellerton (∗1826-12-16 – †1893-06-15), publikigita 1870.

Arg-130-255 (2008-11-08 14:47:39)

Information about the author can be found on the website http: // www. cyberhymnal. org/ bio/ e/ l/ l/ ellerton_ j. htm .

Traduko de la Angla poemo “The day Thou gavest, Lord, is ended” de John Ellerton (∗1826-12-16 – †1893-06-15) en la Germanan de Raymund Weber.

Arg-130-256 (2008-11-08 15:30:25)

Diese Übertragung ins Deutsche ist abgedruckt in dem Gesangbuch der Katholischen Kirche in Deutschland “Gotteslob”, in der neueren Ausgabe. Der Text mit den Muziknoten findet sich auch auf der Heimseite http: // www. documentacatholicaomnia. u/ 01p/ 2006-09-10, _SS_Benedictus_ XVI,_Ves er_in_ der_Kathedrale_in_ Muenchen,_GE. pdf .

Traduko de la Angla poemo “The day Thou gavest, Lord, is ended” de John Ellerton (∗1826-12-16 – †1893-06-15) en Esperanton de Frieder Weigold.

Arg-130-932 (2008-11-08 14:22:49)

Mi, Manfred Retzlaff, ricevis tiun ĉi tradukon de la kanto en 2008-11-06 de sinjoro Frieder Weigold (Birkenstr. 12, D-82178 Puchheim, Germanio), kiu mem faris la tradukon en Esperanto. S-ano Weigold verkis tiun tradukon - kiel li diris al mi - laŭ la germanigo farita de s-ro Raymund Weber. Tiu germanigo estas trovebla en la germana katolika kant-libro “Gotteslob” (= Laŭdo de Dio), n-ro 981, pli nova eldono. La teksto kun la muzik-notoj troveblas ankaŭ en la retejo http: // www. documentacatholicaomnia. u/ 01p/ 2006-09-10, _SS_Benedictus_ XVI,_Ves er_in_ der_Kathedrale_ in_Muenchen,_GE. pdf .

Traduko de la Angla poemo “The day Thou gavest, Lord, is ended” de John Ellerton (∗1826-12-16 – †1893-06-15) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2004-01-10.

Arg-130-257 (2008-11-08 00:42:46)