1/2

John Ellerton,  John Ellerton,  John Ellerton,

Forpasis tiu tag’, Sinjoro Finiĝas nun alia tago Du lässt den Tag, o Gott, nun enden

tradukita de Frieder Weigold tradukita de William John Downes

tradukita de Raymund Weber

1. Forpasis tiu tag’, Sinjoro, Kaj profundiĝas la senlum’. Vi gardis nin de ajn doloro. Nin gardu ankaŭ dum nok-

tum’!

1. Finiĝas nun alia tago, jam venis la vespera hor’. Kunvenis ni por adorago plaĉanta al la Di-Sinjor’ Argiope-informo: La aspekto de tiu ĉi versio estas ba-

rita. Supozeble la aŭtoro decidis tion.

2. Ni rotacias en la tagon. En nokta paco dormas ni. Kaj portas lumon trans la

maro La suno, kie brilas ĝi.

2. Ni dankas Vin, Savanto nia,

ke sur la tuta mond-teren’ la sankta eklezio Via staradas firme ĉe posten’.

3. Senĉese kiel la mateno Briladas super tera rond’, Eksonas laŭdo pro la beno Al ĉiu sur la vasta mond’.

3. Ruliĝas tero, brilas lumo de ne-ĉesanta maten-glor’. Leviĝas laŭdo, preĝ-parfumo konstante, kiel dolĉ-odor’.

4. La suno, kiu ĵus subiris, Ja brilas en plu fora land’! La gloron, kiun ni admiris, Anoncas plu preĝada kant’.

4. Ekdormas ni post sunsubiro;

gefratoj en la okcident’ vekiĝas kun novtag-aspiro Vin glori per viv-elokvent’.

5. Pereas regnoj. Tiel estu! Kaj sole staras via tron’, Ke sole via regno restu Je fina tag’ sub unu kron’.

5. Formortos mondaj imperioj,

sed Via regno kreskos plu. Al Vi sin cedos dinastioj, Venkinto estos vi, Jesu’!

…  …  …

2/2

Traduko de la Angla poemo “The day Thou gavest, Lord, is ended” de John Ellerton (∗1826-12-16 – †1893-06-15) en Esperanton de Frieder Weigold.

Arg-130-932 (2008-11-08 14:22:49)

Mi, Manfred Retzlaff, ricevis tiun ĉi tradukon de la kanto en 2008-11-06 de sinjoro Frieder Weigold (Birkenstr. 12, D-82178 Puchheim, Germanio), kiu mem faris la tradukon en Esperanto. S-ano Weigold verkis tiun tradukon - kiel li diris al mi - laŭ la germanigo farita de s-ro Raymund Weber. Tiu germanigo estas trovebla en la germana katolika kant-libro “Gotteslob” (= Laŭdo de Dio), n-ro 981, pli nova eldono. La teksto kun la muzik-notoj troveblas ankaŭ en la retejo http: // www. documentacatholicaomnia. u/ 01p/ 2006-09-10,_SS_ Benedictus_XVI,_Ves er_ in_der_Kathedrale_in_ Muenchen,_GE. pdf .

Traduko de la Angla poemo “The day Thou gavest, Lord, is ended” de John Ellerton (∗1826-12-16 – †1893-06-15) en Esperanton de William John Downes (∗1892 – †1987).

Arg-130-302 (2004-02-04 11:38:05)

Tiu ĉi traduko aperis en la Ekumena Diserva Libro “Adoru”, eldonita en 2001 de Internacia Katolika Unuiĝo Esperantista (IKUE) kaj Kristana Esperanta Esperanto-Ligo (KELI), kanto numero 153.

Traduko de la Angla poemo “The day Thou gavest, Lord, is ended” de John Ellerton (∗1826-12-16 – †1893-06-15) en la Germanan de Raymund Weber.

Arg-130-256 (2008-11-08 15:30:25)

Diese Übertragung ins Deutsche ist abgedruckt in dem Gesangbuch der Katholischen Kirche in Deutschland “Gotteslob”, in der neueren Ausgabe. Der Text mit den Muziknoten findet sich auch auf der Heimseite http: // www. documentacatholicaomnia. u/ 01p/ 2006-09-10,_SS_Benedictus_ XVI,_Ves er_in_der_Kathedrale_ in_Muenchen,_GE. pdf .

http://www.poezio.net/version?poem-id=130&version-id=,932,302,256