Inhaltsverzeichnis

Christian Morgenstern, Varulven; Christian Morgenstern, The Banshee (An Approach); Christian Morgenstern, La lupfantomo; Christian Morgenstern, El Hechicero; Christian Morgenstern, The Werewolf . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2 Christian Morgenstern, Varulven; Christian Morgenstern, The Banshee (An Approach); Christian Morgenstern, La lupfantomo; Christian Morgenstern, El Hechicero; Christian Morgenstern, The Werewolf

2/5

Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern,

Varulven The Bans- hee  (An Approach) La lupfan- tomo El Hechi- cero The Werewolf

tradukita de Sven Collberg tradukita de Max Knight tradukita de Bertilo Wennergren tradukita de Hans Eiseneck tradukita de Alexander Gross

En varulv lopp

från fru m.m. en vacker afton

samt begav sig till en byma-

gisters grav och bad: “Var

snäll och konjugera.

One night, a banshee slunk away from mate and child, and in the gloom went to a village teacher’s tomb, requesting him: “Inflect me, pray.”

Jen lupfantom’ de famili’ meznokte iam kuris for al tombo de la profesor’. kaj petis pri konjugaci’.

Un hechicero, con esposa vino un día a la fosa de su maestro, y al profesor pidió: “¿Me cuentas? ¡Por favor!”

A Werewolf, troubled by his name, Left wife and brood one night and came

To a hidden graveyard

to enlist The aid of a long-dead philologist.

mig!” Byskolläraren stod upp

på blecknamnsskyltens mässingknopp

med svar till den, som satt på pass

med tåligt korslagd tass på tass.

The village teacher climbed up straight upon his grave stone with its plate

and to the apparition said who meekly knelt before the dead:

Do diktis tiu dokta ul’ starante sur la kructabul’ dum lup’ senmova kiel splinto atentis vortojn de l’ mortinto.

El profesor sin vacilar subió y comenzó a hablar. Desde allá de su letrero se dirigió al hechicero:

“Oh sage, wake up, please don’t berate me,”

He howled sadly, “Just conjugate me.” The seer arose a bit

unsteady Yawned twice, wheezed once, and then was ready.

…  …  …  …  …

Christian Morgenstern, Varulven; Christian Morgenstern, The Banshee (An Approach); Christian Morgenstern, La lupfantomo; Christian Morgenstern, El Hechicero; Christian Morgenstern, The Werewolf

3/5

“Jag var-ulv 1:a

pers. i sing., du, han, hon,

den, det varulv. Så

vi voro-ulv, I

voren. På de voro-ulv kom

ingenting.”

“The banSHEE, in the subject’s place;

the banHERS, the

possessive case. The banHER,

next, is what they call

objective case–and that is all.”

De “lupfantomo”, simpla rekta,

tra “lupfintomo”, plej perfekta,

plu “lupfontomo”, iom rara,

ĝis “lupfuntomo”, ho, koŝmara.

“El hechiuno” le explica, “el hechidos” después indica, “el hechitres” dice al fin, “con eso basta ¡chiquitín!”

“Well, ‘Werewolf’ is your plural past, While ‘Waswolf’ is singularly cast: There’s ‘Amwolf’ too, the present tense, And ‘Iswolf,’ ‘Arewolf’ in this same sense.”

Varulven myste

gladåt hur pers. hade följts

av sing. och plur.

“Fast”, bad han, “kan det inte ges ens

en enda pers. i tempus presens?”

The banshee marveled at the cases

and writhed with pleasure, making faces,

but said: “You did

not add, so far, the plural to the

singular!”

Ĉi participoj plaĉis multe

al la fantomo,

kaj rezulte ĝi petis: “Legu

plu el PIVo

pri participoj en pasivo.”

El hechicero, conmovido por lo que capta su oído, al maestro ruega, encantado, que le adjunte un quebrado.

“I know that–I’m no mental cripple– The future form and

participle Are what I crave,” the beast replied. The scholar paused– again he tried:

Bekänna måste

vår magister, att därvidlag

fanns vissa brister.

En varulv sine

imperfecto var contradictio

in adjecto.

The teacher, though, admitted then

that this was not

within his ken. “While bans are

frequent”, he advised,

“A she cannot be plurized.”

La viro ĉagreniĝis tamen:

“Jam fermis mi per fin’ kaj amen,

ĉar netransiraj bestoj feblas

kaj la pasiv’ neniam eblas.”

Pero el profesor confiesa

que nada sabe con certeza: “Hay muchos hechos. Hechiceros

únicamente hay enteros.”

“A ‘Will-be-wolf?’ It’s just too long: ‘Shall-be-wolf?’ ‘Hasbeen-wolf?’ Utterly wrong!

Such words are wounds beyond all suture–

I’m sorry, but you have no future.”

…  …  …  …  …

Christian Morgenstern, Varulven; Christian Morgenstern, The Banshee (An Approach); Christian Morgenstern, La lupfantomo; Christian Morgenstern, El Hechicero; Christian Morgenstern, The Werewolf

4/5

Varulven satt med tårad lins.

Han visste att han fanns och finns.

Därtill kom också fru m.m.

som även måste existera.

The banshee, rising clammily, wailed: “What about my family?” Then, being not a learned creature,

said humbly “Thanks” and left the teacher.

Sed lupfantomo pri transiro ja spertas pli ol eĉ vampiro. La lup’ revenis larmokula al sia famili’ ulula.

El brujo se volvió muy triste: “Mi cara mitad, ¿no la viste?” Ya que no era sabio con gratitud se despidió.

The Werewolf knew better–his sons still slept

At home, and homewards now he crept,

Happy, humble, without apology For such folly of phi-

lology.

…  …  …  …  …

Christian Morgenstern, Varulven; Christian Morgenstern, The Banshee (An Approach); Christian Morgenstern, La lupfantomo; Christian Morgenstern, El Hechicero; Christian Morgenstern, The Werewolf

5/5

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Svedan de Sven Collberg.

Arg-825-1654 (2013-02-13 17:00:43)

Tiu ĉi francigo troviĝas ne la reterjo http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html# sv .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Anglan de Max Knight (civila nomo: Max Kühnel, ∗1909-06-08 – †1993-08-31).

Arg-825-1660 (2013-02-13 22:36:06)

Tiu  ĉi  angli-

go troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html . Pri la tradukinto Max Knight vidu: http: // www. jbeilharz. de/ morgenstern/ morgenstern_ poems. html kaj http: // www. 123people. de/ ext/ frm? ti= ersonensuche% 20telefonbuch&search_ term= m x% 20k% C3% BChnel&search_ country= DE&st= suc e% 20nach% 20personen&target_ url= aHR0cDovL d3dy5saXRlcmF0dXJoYXVzLmF0L2luZGV4LnBocD9pZD02ODc4 .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en Esperanton de Bertilo Wennergren.

Arg-825-1653 (2013-02-14 23:29:47)

Vidu la retejon http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en hispana de Hans Eiseneck.

Arg-825-1656 (2013-02-13 18:46:00)

Tiu ĉi trsduko en la kastilian lingvon troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Anglan de Alexander Gross.

Arg-825-1657 (2013-02-13 18:39:45)

Tiu ĉi angligo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .