Inhaltsverzeichnis

Heinrich Heine, Akvoveturo; Heinrich Heine, Wasserfahrt; Heinrich Heine, Malseka veturo . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2

Heinrich Heine, Akvoveturo; Heinrich Heine, Wasserfahrt; Heinrich Heine, Malseka veturo  2/2
Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
Akvoveturo  Wasserfahrt  Malseka veturo
tradukita de Manfred Retzlaff  tradukita de Manfredo Ratislavo

Ĉe l’ masto min apogis mi kaj nombris ĉiun ondon. ”Adiaŭ nun, patrujo vi!^{2} Mi volas en la mondon.”

Ich stand gelehnet an den Mast,

Und zählte jede Welle.

Ade! mein schönes Vaterland! Mein Schiff, das segelt schnelle.

Nombradis ĉiujn ondojn mi, ĉe l’ mast’ min apogante. Adiaŭ, kara vi patruj’, Veturas mi mallante.

Ekbrilis la fenestroj de la karulina domo, rigardis streĉe mi, sed ne mansvingis iu homo.

Ich kam schön Liebchens Haus vorbei,

Die Fensterscheiben blinken; Ich guck mir fast die Augen aus, Doch will mir niemand winken.

Mi pretervenis ĉe la dom’

De mia karulino;

Sed rigardadas vane mi, Ne mane svingas ino.

Vi larmoj, reteniĝu vi, por ke mi ne blindiĝu! Malsana kor’, pro tic ĉi doloro ne rompiĝu!

Ihr Tränen, bleibt mir aus dem Aug,

Daß ich nicht dunkel sehe.

Mein krankes Herze, brich mir nicht

Vor allzu großem Wehe.

Vi larmoj, ho, retenu vin, Ke mi ne eĉ blindiĝu, Ke ne pro la tro granda ve’ La kor’ en mi rompiĝu.

Traduko de la Germana poemo “Wasserfahrt” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-

17) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 1984.

MR-167-1 / Arg-208-1367 (2012-11-26 07:56:15)

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17).

Arg-208-415 (2004-03-13 22:48:43)

Das Gedicht befindet sich in Heinrich Heines Werk �Buch der Lieder“, im Abschnitt �Junge Leiden – Romanzen“, Nr. XIV.

Traduko de la Germana poemo “Wasserfahrt” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2004-03-13.

MR-114-1 / Arg-208-416 (2004-03-13 22:52:00)

La poemo troviĝas en la poemkolekto �Libro de la kantoj“, sekcio �Junaĝaj suferoj – romancoj“, n-ro XIV.

2aŭ: “Adiaŭ, kara vi patri’!

http://www.poezio.net/version?poem-id=208&version-id=1367,415,416