1/2

Ludwig Lazarus Zamenhof, Ludwig Lazarus Zamenhof,

Ludwig Lazarus Zamenhof,

О сердце  Ho, mia kor’  O, сердце
tradukita de Бонифатий Торнадо  tradukita de Борис Колкер

О сердце, ты не бейся так

тревожно, не рвись нетерпеливо из груди! Ужели, долгий путь пройдя,

возможно мне в трудный час не победить?

Ho, mia kor’, ne batu mal-

trankvile, El mia brusto nun ne saltu

for! Jam teni min ne povas mi

facile, Ho, mia kor’!

Не бейся так тревожно, моё

сердце! Теснение в груди - опасный

знак. Смогу ли я на что-то

опереться? Не бейся так!

Или, быть может, путь избрал я

ложный, иль могут силы вдруг мне

изменить? Довольно, перестань так сильно

биться! О, моё сердце!

Ho, mia kor’! Post longa la-

borado Ĉu mi ne venkos en decida

hor’? Sufiĉe! Trankviliĝu de l’ ba-

tado, Ho, mia kor’!

О моё сердце! Труд мой

бесконечный! Мне принесёт победу этот

шаг? Смогу ли я решить вопрос

извечный? Не бейся так!

…  …  …

2/2

Traduko de la Esperanta poemo “Ho, mia kor”’ de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14) en Esperanton de Бонифатий Торнадо (Борис Владимирович Токарев, ∗1927-10-14 – †1994-11-17).

Arg-129-901 (2010-03-06 17:51:21)

Prenita el la retejo http: // miresperanto. narod. ru/ tradukoj/ zamenhof. htm . Vidu ankaŭ la retejon: http: // esperanto. net/ literaturo/ roman/ tokarev. html . “Bonifatij Vasiljeviĉ Tornado” (cirile: Бонифатий Василевич Торнадо) estis la pseŭdonimo de la tradukinto de tiu Zamenhofa poemo, lia vera nomo estis: Борис Владимирович Токарев (latinskribe: Boris Vladimiroviĉ Tokarev). Pri via verko kaj vivo vidu ankau la retejojn http: // pri-historio. boom. ru/ tokarev. htm kaj http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Boris_Tokarev .

Verkinto de tiu ĉi Esperanta poemo estas Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14).

Arg-129-252 (2004-01-07 08:23:57)

Traduko de la Esperanta poemo “Ho, mia kor”’ de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14) en la Rusan de Борис Колкер (∗1939-07-15).

Arg-129-894 (2008-04-28 10:25:30)

Prenita el la retejo http: // miresperanto. narod. ru/ tradukoj/ zamenhof. htm . S-ro Boris Kolker donis al mi, Manfred Retzlaff, per ret-letero de l’ 13.04.2008, la permeson enigi sian rusigon de la poemo en mian retejon “www.poezio.net”.

http://www.poezio.net/version?poem-id=129&version-id=901,252,894