1/1

Ludwig Lazarus Zamenhof, Ludwig Lazarus Zamenhof,

Ludwig Lazarus Zamenhof,

O Herz, mein Herz Зачем, о сердце O Herze mein

tradukita de Richard Schulz tradukita de Михаил Щербинин

tradukita de Manfredo Ratislavo

O Herz, mein Herz, was soll

dein heftig Walten? Spreng nicht die Brust! O lass

mich ruhig sein! Nur schwer vermag ich, mich

gefasst zu halten, o Herze mein!

Зачем, о сердце, бьёшься

так тревожно? Зачем ты рвёшься из груди

моей? Спокойным быть мне просто невозможно,

стучись ровней!

O Herze mein, ich höre dich fast

schlagen! Es sprengt mir meine Brust! Könnt‘ es denn sein,2) Daß du am Ende mir willst gar

verzagen, O Herze mein?

O Herz, mein Herz, nach jahre-

langem Plagen soll’s sich entscheiden, ob der

Sieg nun mein! Genug! Stell ab dein unruhvol-

les Schlagen, o Herze mein!

Был труден путь и мучает

сомненье: дождусь ли я своих победных дней? О, моё сердце, усмири

волненье, стучись ровней!

O Herze mein, ich will es endlich

wagen! Soll alle Müh‘ umsonst gewesen

sein? Sei ruhig nun und laß das laute

Schlagen, O Herze mein!

Traduko de la Esperanta poemo “Ho, mia kor”’ de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14) en Esperanton de Richard Schulz (Rikardo Ŝulco, ∗1906-07-12 – †1997-09-26).

LZ-002-1a / Arg-129-253 (2013-02-26 15:14:26)

Germanigita de Rikardo Shulco (RICHARD SCHULZ, 1906

- 1997) laŭ la origina internacialingva teksto de LUDWIK LEJZER ZAMENHOF. Pri Richard Schulz vidu la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Richard_Schulz .

Traduko de la Esperanta poemo “Ho, mia kor”’ de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14) en Esperanton de Михаил Щербинин.

Arg-129-902 (2008-04-28 10:06:59)

Prenita el la retejo http: // miresperanto. narod. ru/ tradukoj/ zamenhof. htm .

Traduko de la Esperanta poemo “Ho, mia kor”’ de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14) en la Germanan de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1998-08-14.

lZ-B2a / Arg-129-254 (2004-01-07 08:31:53)

Germanigita je la 14.08.1998 de Manfredo Ratislavo laŭ la origina internacialingva teksto de Ludoviko Lazaro Zamenhofo. Frei ins Deutsche übersetzt von Manfred Retzlaff am 14.08.98 nach dem Originaltext von Ludwig Lazarus Samenhof.

http://www.poezio.net/version?poem-id=129&version-id=253,902,254