Inhaltsverzeichnis

Bob Dylon , Kiom da mono elspezas la mond’; Bob Dylon , Blowin’ in the Wind; Bob Dylon , Kiom da mono elspezas la hom’ . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2

Bob Dylon , Kiom da mono elspezas la mond’; Bob Dylon , Blowin’ in the Wind; Bob Dylon , Kiom da mono elspezas la hom’ 2/3

Bob Dylon ,  Bob Dylon ,  Bob Dylon ,

Kiom da mono elspezas la mond’ Blowin’ in the Wind Kiom da mono elspezas la hom’

tradukita de Joachim Gießner tradukita de Manfred Retzlaff

Kiom da mono elspezas la

mond’ por bomboj, raketoj kaj

mort’? Multaj sin gloras, paradas

per bus’, sufer’ nek mildiĝas nek

sort’.

How many roads must a man walk

down Before you call him a man? How many seas must the white dove

sail Before she sleeps in the sand?

Kiom da mono elspezas la

hom’ Por la armilar’ sur la ter’? - Kaj kiom da vortoj diratas

de li? Kaj ne malpliiĝas mizer’!

Kiom okazu ankoraŭ mi-

zer’, ĝis venos por savo la vort’.? Respondas, amik’, tutsole

nur la vent’, respondas tutsole nur la

vent’.

Yes, and how many times must the

cannonballs fly Before they are forever banned? The answer, my friend, is blowin’ in

the wind The answer is blowin’ in the wind Ĉu devos okazi la lasta milit’ Kun neimagebla mizer’? Respondon, amik’, ja scias

nur la vent’, Repondon ja scias nur la

vent’.

Kiom da vojoj en tuta la

mond’ abundas per larmoj, sufer’? Kaj oceanoj ĝis mara pro-

fund’ plenplenas per trista mi-

zer’!

Yes, and how many years can a

mountain exist Before it is washed to the sea? Yes, and how many years can some

people exist Before they’re allowed to be free?

Kiom da stratoj sur tiu ĉi

ter’ Kondukas al senesperec’? - Kaj tiom da maroj en tiu ĉi

mond’ Plenplenas de plor’ kaj tri-

stec’? -

Kiom da inoj dum tutsola

viv’ atendas en vea toler’? Respondas, amik’, tutsole

nur la vent’, respondas tutsole nur la

vent’.

Yes, and how many times can a man

turn his head And pretend that he just doesn’t see? The answer, my friend, is blowin’ in

the wind The answer is blowin’ in the wind Kaj kiom da inoj atendas,

ho ve, Kaj restas en tia solec’? Respondon, amik’, ja scias

nur la vent’, Repondon ja scias nur la

vent’.

…  …  …

Bob Dylon , Kiom da mono elspezas la mond’; Bob Dylon , Blowin’ in the Wind; Bob Dylon , Kiom da mono elspezas la hom’ 3/3

Kiom da homoj en mallibe-

rec’ sopiras la ŝanĝon de l’

stat’? Kaj geinfanoj milionoj dum

nokt’ ne dormas pro morda mal-

sat’!

Yes, and how many times must a man

look up Before he can see the sky? Yes, and how many ears must one

man have Before he can hear people cry?

Kiom da homoj en mallibe-

rec’ Suferas nur pro opini’? - Kaj kiom da homaj infanoj,

ho jes, Malsatas sur ter tiu ĉi?

Kiom da homoj noktpetas

en rev’: “Ho venu al ni bonas fat’!” Respondas, amik’, tutsole

nur la vent’, respondas tutsole nur la

vent’.

Yes, and how many deaths will it take

’til he knows That too many people have died? The answer, my friend, is blowin’ in

the wind The answer is blowin’ in the wind.

Kaj kial la revoj sur pac’ sur

al ter’ Ne efektiviĝas sur ĝi? Respondon, amik’, ja scias

nur la vent’, Repondon ja scias nur la

vent’.

Traduko de la Angla poemo “Blowin’ in the Wind” de Bob Dylon (civila nomo: Robert Allen Zimmermann, ∗1941-05-24) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-720-1449 (2012-12-11 09:50:59)

Troveblas tiu ĉi esperantigo de la kanto-teksto en http: // www. esperanto. de/ kantoj/ kantoj. pdf sub http: // www. esperanto. de/ kantoj/ index-giessner. html . Pri Joachim Gießner vidu la vikipediejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Joachim_Gie% C3% 9Fner .

Verkinto de tiu ĉi Angla poemo estas Bob Dylon (civila nomo: Robert Allen Zimmermann, ∗1941-05-24), publikigita 1962-04.

Arg-720-1446 (2012-12-11 09:07:24)

Pri la aŭtoro, vidu la retejon http: // www. songlexikon. de/ songs/ blowinwind , pri la teksto la retejon http: // www. songtexte. com/ songtext/ b b-dylan/ blowin-in-the-wind-2bd5e8d2. html . La melodio estas aŭdebla en http: // www. youtube. com/ watch? v= tGO8snK98l0 kaj en http: // www. myvideo. de/ watch/ 3594984/ BOB_DYLAN_BLOWIN_IN_THE_WIND .

Traduko de la Angla poemo “Blowin’ in the Wind” de Bob Dylon (civila nomo: Robert Allen Zimmermann, ∗1941-05-24) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 1984-04-29.

MR-148-1 / Arg-720-1447

(2012-12-11 09:05:35)

La melodio de tiu ĉi kanto, kiun verkis la aŭtoro Bob Dylon (civila nomo: Robert Allen Zimmermann) ankaŭ, aŭdeblas en http: // www. youtube. com/ watch? v= tGO8snK98l0 . Pri la muziknotoj vidu: http: // de. scribd. com/ doc/ 9589786/ Bob-Dylan-Blowin-in-the-wind-notes .

http://www.poezio.net/version?poem-id=720&version-id=1449,1446,1447