1/2

Ludwig Lazarus Zamenhof, Ludwig Lazarus Zamenhof, Ludwig Lazarus Zamenhof, Ludwig Lazarus Zamenhof,

O Herz, mein Herz Ho, mia kor’ Зачем, о сердце

О моё сердце

tradukita de Richard Schulz tradukita de Михаил Щербинин tradukita de Соломон Высоковский

O Herz, mein Herz, was soll dein heftig Walten?

Spreng nicht die Brust! O

lass mich ruhig sein! Nur schwer vermag ich,

mich gefasst zu halten,

o Herze mein!

Ho, mia kor’, ne batu maltrankvile,

El mia brusto nun

ne saltu for! Jam teni min ne

povas mi facile, Ho, mia kor’!

Зачем, о сердце, бьёшься так тревожно?

Зачем ты рвёшься из

груди моей? Спокойным быть

мне просто невозможно,

стучись ровней!

О моё сердце, не

стучи тревожно, не вырывайся из

моей груди! Поверь, сдержаться

больше

невозможно. О моё сердце, погоди!

O Herz, mein Herz, nach

jahrelangem Plagen soll’s sich entscheiden, ob

der Sieg nun mein! Genug! Stell ab dein un-

ruhvolles Schlagen, o Herze mein!

Ho, mia kor’! Post

longa laborado Ĉu mi ne venkos

en decida hor’? Sufiĉe! Trankviliĝu

de l’ batado, Ho, mia kor’!

Был труден путь и

мучает сомненье: дождусь ли я своих

победных дней? О, моё сердце, усмири

волненье, стучись ровней!

О  моё  сердце!

Столько лет горенья...

Но разве не победа

впереди?! Довольно! Успокой

своё биенье! О моё сердце, погоди!

…  …  …  …

2/2

Traduko de la Esperanta poemo “Ho, mia kor”’ de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14) en Esperanton de Richard Schulz (Rikardo Ŝulco, ∗1906-07-12 – †1997-09-26).

LZ-002-1a / Arg-129-253 (2013-02-26 15:14:26)

Germanigita de Rikardo Shulco (RICHARD SCHULZ, 1906 - 1997) laŭ la origina internacialingva teksto de LUDWIK LEJZER ZAMENHOF. Pri Richard Schulz vidu la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Richard_Schulz .

Verkinto de tiu ĉi Esperanta poemo estas Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14).

Arg-129-252 (2004-01-07 08:23:57)

Traduko de la Esperanta poemo “Ho, mia kor”’ de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14) en Esperanton de Михаил Щербинин.

Arg-129-902 (2008-04-28 10:06:59)

Prenita el la retejo http: // miresperanto. narod. ru/ tradukoj/ zamenhof. htm .

Traduko de la Esperanta poemo “Ho, mia kor”’ de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14) en Esperanton de Соломон Высоковский.

Arg-129-904 (2008-04-28 10:15:24)

Prenita  el  la

retejo http: // miresperanto. narod. ru/ tradukoj/ zamenhof. htm .

http://www.poezio.net/version?poem-id=129&version-id=253,252,902,904