1/2

Ludwig Lazarus Zamenhof, Ludwig Lazarus Zamenhof, Ludwig Lazarus Zamenhof, Ludwig Lazarus Zamenhof,

Зачем, о сердце Ho, mia kor’ О сердце  O моё сердце

tradukita de Михаил Щербинин tradukita de Бонифатий Торнадо tradukita de Владимир Чернов

Зачем, о сердце, бьёшься так тревожно?

Зачем ты рвёшься из

груди моей? Спокойным быть

мне просто невозможно,

стучись ровней!

Ho, mia kor’, ne ba-

tu maltrankvile, El mia brusto nun

ne saltu for! Jam teni min ne po-

vas mi facile, Ho, mia kor’!

О сердце, ты не бейся

так тревожно, не рвись нетерпеливо

из груди! Ужели, долгий путь

пройдя, возможно мне в трудный час не

победить?

Моей груди бунтующий невольник,

о моё сердце, не стремись ты прочь!

Как нелегко мне

одному сегодня Всё превозмочь.

Был труден путь и

мучает сомненье: дождусь ли я своих

победных дней? О, моё сердце, усмири

волненье, стучись ровней!

Ho, mia kor’! Post

longa laborado Ĉu mi ne venkos en

decida hor’? Sufiĉe! Trankviliĝu

de l’ batado, Ho, mia kor’!

Или, быть может, путь

избрал я ложный, иль могут силы вдруг

мне изменить? Довольно, перестань

так сильно биться! О, моё сердце!

Ты, сердце, знай: ещё работы много.

В мой звёздный час,

всему наперекор, храни свой ритм

уверенно и строго,

Ho mia kor’!

…  …  …  …

2/2

Traduko de la Esperanta poemo “Ho, mia kor”’ de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14) en Esperanton de Михаил Щербинин.

Arg-129-902 (2008-04-28 10:06:59)

Prenita el la retejo http: // miresperanto. narod. ru/ tradukoj/ zamenhof. htm .

Verkinto de tiu ĉi Esperanta poemo estas Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14).

Arg-129-252 (2004-01-07 08:23:57)

Traduko de la Esperanta poemo “Ho, mia kor”’ de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14) en Esperanton de Бонифатий Торнадо (Борис Владимирович Токарев, ∗1927-10-14 – †1994-11-17).

Arg-129-901 (2010-03-06 17:51:21)

Prenita el la retejo http: // miresperanto. narod. ru/ tradukoj/ zamenhof. htm . Vidu ankaŭ la retejon: http: // esperanto. net/ literaturo/ roman/ tokarev. html . “Bonifatij Vasiljeviĉ Tornado” (cirile: Бонифатий Василевич Торнадо) estis la pseŭdonimo de la tradukinto de tiu Zamenhofa poemo, lia vera nomo estis: Борис Владимирович Токарев (latinskribe: Boris Vladimiroviĉ Tokarev). Pri via verko kaj vivo vidu ankau la retejojn http: // pri-historio. boom. ru/ tokarev. htm kaj http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Boris_Tokarev .

Traduko de la Esperanta poemo “Ho, mia kor”’ de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14) en Esperanton de Владимир Чернов.

Arg-129-903 (2008-04-28 14:39:51)

Prenita  el  la

retejo http: // miresperanto. narod. ru/ tradukoj/ zamenhof. htm .

http://www.poezio.net/version?poem-id=129&version-id=,902,252,901,903