1/2

Ludwig Lazarus Zamenhof,  Ludwig Lazarus Zamenhof,  Ludwig Lazarus Zamenhof,  Ludwig Lazarus Zamenhof,
O Herz, mein Herz  О сердце  Зачем, о сердце  O, сердце
tradukita de Richard Schulz  tradukita de Бонифатий Торнадо  tradukita de Михаил Щербинин  tradukita de Борис Колкер

O Herz, mein Herz, was soll dein heftig

Walten? Spreng nicht die Brust! O lass mich ru-

hig sein! Nur schwer vermag ich, mich gefasst zu

halten, o Herze mein!

О сердце, ты не бейся так

тревожно, не рвись нетерпеливо из груди! Ужели, долгий путь пройдя,

возможно мне в трудный час не победить?

Зачем, о сердце, бьёшься так

тревожно? Зачем ты рвёшься из груди моей? Спокойным быть мне просто

невозможно, стучись ровней!

Не бейся так тревожно, моё

сердце! Теснение в груди - опасный

знак. Смогу ли я на что-то

опереться? Не бейся так!

O Herz, mein Herz, nach jahrelangem

Plagen soll’s sich entscheiden, ob der Sieg nun

mein! Genug! Stell ab dein unruhvolles Schla-

gen, o Herze mein!

Или, быть может, путь избрал я

ложный, иль могут силы вдруг мне

изменить? Довольно, перестань так сильно

биться! О, моё сердце!

Был труден путь и мучает

сомненье: дождусь ли я своих победных

дней? О, моё сердце, усмири волненье, стучись ровней!

О моё сердце! Труд мой

бесконечный! Мне принесёт победу этот шаг? Смогу ли я решить вопрос

извечный? Не бейся так!

…  …  …  …

2/2

Traduko de la Esperanta poemo “Ho, mia kor”’ de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14) en Esperanton de Richard Schulz (Rikardo Ŝulco, ∗1906-07-12 – †1997-09-26).

LZ-002-1a / Arg-129-253 (2013-02-26 15:14:26)

Germanigita de Rikardo Shulco (RI-CHARD SCHULZ, 1906 - 1997) laŭ la origina internacialingva teksto de LUDWIK LEJZER ZAMENHOF. Pri Richard Schulz vidu la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Richard_Schulz .

Traduko de la Esperanta poemo “Ho, mia kor”’ de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14) en Esperanton de Бонифатий Торнадо (Борис Владимирович Токарев, ∗1927-10-14 – †1994-11-17).

Arg-129-901 (2010-03-06 17:51:21)

Prenita el la retejo http: // miresperanto. narod. ru/ tradukoj/ zamenhof. htm . Vidu ankaŭ la retejon: http: // esperanto. net/ literaturo/ roman/ tokarev. html . “Bonifatij Vasiljeviĉ Tornado” (cirile: Бонифатий Василевич Торнадо) estis la pseŭdonimo de la tradukinto de tiu Zamenhofa poemo, lia vera nomo estis: Борис Владимирович Токарев (latinskribe: Boris Vladimiroviĉ Tokarev). Pri via verko kaj vivo vidu ankau la retejojn http: // pri-historio. boom. ru/ tokarev. htm kaj http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Boris_Tokarev .

Traduko de la Esperanta poemo “Ho, mia kor”’ de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14) en Esperanton de Михаил Щербинин.

Arg-129-902 (2008-04-28 10:06:59)

Prenita el la retejo http: // miresperanto. narod. ru/ tradukoj/ zamenhof. htm .

Traduko de la Esperanta poemo “Ho, mia kor”’ de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14) en la Rusan de Борис Колкер (∗1939-07-15).

Arg-129-894 (2008-04-28 10:25:30)

Prenita el la retejo http: // miresperanto. narod. ru/ tradukoj/ zamenhof. htm . S-ro Boris Kolker donis al mi, Manfred Retzlaff, per ret-letero de l’ 13.04.2008, la permeson enigi sian rusigon de la poemo en mian retejon “www.poezio.net”.

http://www.poezio.net/version?poem-id=129&version-id=,253,901,902,894