1/1

Christian Morgenstern,  Christian Morgenstern,
Begegnung  Renkonto

tradukita de Willy Nüesch

Wir saßen an zwei Tischen - wo? - im All ... Was Schenke, Stadt, Land, Stern - was tut´ s dazu! Wir saßen irgendwo im Reich des Lebens ... Wir saßen an zwei Tischen, hier und dort.

Ni sidis ĉe du tabloj - lok’? - en mond’... Trinkejo, urb’, land’, stel’ - ne gravas ja! Ni sidis ie en la vivoregno... Ĉe tabla duo, tie ĉi kaj tie.

Und meine Seele brannte: Fremdes Mädchen, wenn ich in deine Augen dichten dürfte - wenn dieser königliche Mund mich lohnte - und diese königliche Hand mich krönte -!

Kaj brulis mia kor’: Knabino fremda, se mi en ĉi okulojn versi rajtus - se rekompencus min ĉi reĝa buŝo - kaj se ĉi tiu reĝa man’ min kronus - !

Und deine Seele brannte: Fremder Jüngling, wer bist du, dass du mich so tief erregest - dass ich die Knie dir umfassen möchte - und sagen nichts als: Liebster, Liebster, Liebster -!

Kaj brulis via kor’: Junulo fremda, pro kio vi profunde min ekscitas - ke mi genuojn viajn amus braki - kaj diri sole: Kara, kara, kara - !

Und unsre Seelen schlugen fast zusammen. Doch jeder blieb an seinem starren Tisch - und stand zuletzt mit denen um ihn auf - und ging hinaus - und sahn uns nimmermehr.

Kaj niaj koroj preskaŭ kunbatiĝis. Sed ĉiu restis ĉe l’ rigida tablo - kaj fine ni nin levis kun l’ aliaj - eliris - kaj nin plu neniam vidis.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31).

Arg-125-244 (2004-02-01 11:01:43)

Die von Herrn Willy Nüesch verfasste Übersetzung ist in der internationalen Literaturzeitschrift “Fonto”, Nr. 274 vom Oktober 2003, erschienen.

Traduko de la Germana poemo “Begegnung” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en Esperanton de Willy Nüesch (Etzelstr. 6, CH-8634 Hombrechtikon, Svislando, ∗1927-05-09).

Arg-125-245 (2013-08-28 18:40:08)

La tradukinto Willy Nüesch (Etzelstr. 6, CH-8634 Hombrechtikon, Svislando, telefono: +41- (0)31-302 66 56)donis al mi, Manfred Retzlaff, la permeson publikigi siajn poem-tradukojn en mia interreta poem-kolekto �Argiope.bl0rg.net“. Li ankaŭ kontrolis tiun chi elpresaĵon kaj mi korektis tajperarojn laŭ liaj indikoj. Tiu ĉi lia traduko aperis en la literatura revuo “Fonto” n-ro 274 en Oktobro 2003.

http://www.poezio.net/version?poem-id=125&version-id=,244,245