1/1

Theodor Fontane,  Theodor Fontane,
Zum 24. Dezember  Je la 24-a de Decembro

tradukita de Manfredo Ratislavo

Noch einmal ein Weihnachtsfest, Immer kleiner wird der Rest, Aber nehm ich so die Summe, Alles Grade, alles Krumme, Alles Falsche, alles Rechte, Alle Gute, alles Schlechte – Rechnet sich aus all dem Braus Doch ein richtig Leben raus. Und dies Können ist das Beste Wohl bei diesem Weihnachtsfeste.

Ree estas kristnaskfest’, Pli kaj pli malgrandas rest’, Sed la sumon nun prenante, Ĉion prikonsiderante, Malĝustaĵojn kaj ĝustaĵojn, Malbonaĵojn kaj bonaĵojn, Elkalkulas tamen mi Veran vivon ja el ĝi. Kaj tio la plejbono estas, Nun kiam mi kristnaskon festas.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Theodor Fontane (Teodoro Fontano, ∗1819-12-30 – †1898-09-20).

Arg-113-225 (2003-12-30 21:33:23)

Traduko de la Germana poemo “Zum 24. Dezember” de Theodor Fontane (Teodoro Fontano, ∗1819-12-30 – †1898-09-20) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2003.12.30.

Arg-113-226 (2003-12-30 21:41:16)

http://www.poezio.net/version?poem-id=113&version-id=,225,226