1/1

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
Kuŝas la somer-vespero  Dämmernd liegt der Sommerabend

tradukita de Manfred Retzlaff

Kuŝas la somer-vespero krepuskante sur herbejoj. Ora lun’ de la ĉielo brilas suben al la tero.

Dämmernd liegt der Sommerabend Über Wald und grünen Wiesen; Goldner Mond, im blauen Himmel, Strahlt herunter, duftig labend.

Ĉirpas ie ĉi la grilo, movas io sin enakve. La migrant’ plaŭdadon aŭdas kaj spiradon en trankvilo.

An dem Bache zirpt die Grille, Und es regt sich in dem Wasser, Und der Wandrer hört ein Plätschern Und ein Atmen in der Stille.

Ĉe la rivereto sole banas sin elfino bela, kaj briletas en lun-lumo brak’ kaj nuko siaj mole.

Dorten an dem Bach alleine, Badet sich die schöne Elfe; Arm und Nacken, weiß und lieblich, Schimmern in dem Mondenscheine.

Traduko de la Germana poemo “Dämmernd liegt der Sommerabend” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2015-03.

Arg-1132-2284 (2015-03-16 19:04:31)

La originalo troviĝas en la poem-kolekto “Libro de la kantoj”, “La hejmenveno”, LXXXV.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17).

Arg-1132-2283 (2015-03-16 18:50:30)

Dies Gedicht befindet sich in der Gedichtsammlung “Buch der Lieder”, “Die Heimkehr”, Nr. LXXXV.

http://www.poezio.net/version?poem-id=1132&version-id=,2284,2283