1/2

N. N. 103,  N. N. 103,

Komm, Heiliger Geist, Herre Gott Ho, venu, Spirit’, Di’, Sinjor’

tradukita de Albrecht Kronenberger

1. Komm, Heiliger Geist, Herre Gott, erfüll mit deiner Gnaden Gut deiner Gläub’gen Herz, Mut und Sinn, dein brennend Lieb entzünd in ihn’. O Herr, durch deines Lichtes Glanz zum Glauben du versammelt hast das Volk aus aller Welt Zungen. Das sei dir, Herr, zu Lob gesungen. Halleluja, Halleluja.

1.

Ho, venu, Spirit’, Di’, Sinjor’, por ke pleniĝu ĉies kor’, anim’ kaj sent’ per fajra flam’, per Via ard’, per Dia flam’. Popolon unu faris Vi en unu sama kred’ el ni diversaj laŭ parol’ kaj sang’. Al Vi, Spirit’, pro tio estu dank’. Haleluja, Haleluja.

2. Du heiliges Licht, edler Hort, laß leuchten uns des Lebens Wort und lehr uns Gott recht erkennen, von Herzen Vater ihn nennen. O Herr, behüt vor fremder Lehr, daß wir nicht Meister suchen mehr denn Jesus mit rechtem Glauben und ihm aus ganzer Macht vertrauen. Halleluja, Halleluja.

2.

Ho sankta lum’, Dia fort’. prilumu nin per Via vort’. Aprezi Dion helpu nin, elkore Patro nomi Lin, kaj Majstro nomi Kriston nur, fidele iri laŭ la spur’ de l’ vera kredo, sen erar’, konfidi nin al Li kun malavar’. Haleluja, Haleluja.

3. Du heilige Glut, süßer Trost, nun hilf uns, fröhlich und getrost in deim Dienst beständig bleiben, die Trübsal uns nicht wegtreiben. O Herr, durch dein Kraft uns bereit und wehr des Fleisches Ängstlichkeit, daß wir hier ritterlich ringen, durch Tod und Leben zu dir dringen. Halleluja, Halleluja.

3.

Ho dolĉa konsol’, brul’ de l’ kor’, nin helpu servi kun fervor’, sen sombro, morno aŭ malĝoj’, konstante resti sur la voj’ gvidanta nin al nia sav’. Sen karna tim’, kun ĉia brav’, per Via fort’, tra viv’ kaj mort’ ni fine venu, Di’, al Via kort’. Haleluja, Haleluja.

…  …

2/2

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas N. N. 103.

Arg-1111-2242 (2015-01-04 16:03:47)

Text: Str. 1 Ebersberg um 1480 nach der Antiphon “Veni sancte spiritus, reple” 11. Jh. (Nr. 156); Str. 2-3 Martin Luther 1524 Melodie: Ebersberg um 1480, Erfurt 1524an Tiun ĉi kanto-tekston mi, Manfred Retzlaff, trovis en http: // www. ekd. de/ glauben/ feste/ pfingsten/ eg125. html .

Traduko de la Germana poemo “Komm, Heiliger Geist, Herre Gott” de N. N. 103 en Esperanton de Albrecht Kronenberger (∗1940-01-21).

Arg-1111-2243 (2015-01-07 11:47:04)

Tiun ĉi kanto-tradukon mi, Manfred Retzlaff, trovis en ls revuo “Dia Regno”, n-ro 6 (909) 2014, sur paĝo 144.

http://www.poezio.net/version?poem-id=1111&version-id=2242,2243