1/1

Johann Wolfgang von Goethe,  Johann Wolfgang von Goethe,
Kiam mont’ kaj val’ matene  Früh, wenn Tal, Gebirg und Garten

tradukita de Manfredo Ratislavo

Kiam mont‘ kaj val‘ matene De nebul‘ malvualiĝas, Kaj la florkalikoj plene Per koloroj ornamiĝas; Früh, wenn Tal, Gebirg und Garten Nebelschleiern sich enthüllen, Und dem sehnlichsten Erwarten Blumenkelche bunt sich füllen;

Kiam la eter‘, portanta Nubojn, kun la tag‘ kverelas, Kaj sunvojon preparanta Vento tiujn ĉi forpelas; Wenn der Aether, Wolken tragend, Mit dem klaren Tage streitet, Und ein Ostwind, sie verjagend, Blaue Sonnenbahn bereitet;

Se vi, tion rigardante, Pensas pri la Sun‘ sincere, La ĉielon origante Malleviĝos ĝi vespere.

Denkst du dann, am Blick dich weidend, Reiner Brust der Großen, Holden, Wird die Sonne, rötlich scheidend, Rings den Horizont vergolden.

Traduko de la Germana poemo “Früh, wenn Tal, Gebirg und Garten” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2000-05.

Arg-110-221 (2003-12-30 21:20:39)

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22).

MR-319-1a / Arg-110-220 (2003-12-30 21:17:39)

http://www.poezio.net/version?poem-id=110&version-id=221,220