1/1

Lord George Gordon Byron ,

Hon går i skönhet

tradukita de Theodor Lind

Hon går i skönhet, lik en natt, Med himmel klar och stjerners glans; Af ljus och skugga mötas gladt I min och blick, hvad skärast fanns, Så vekt, så skönt, så mildradt, att Dess glans af dagrar blott ej vanns.

En stråle bort, en skugga mer, Och borta vore det behag, Som i den mörka locken ler, Som blickar ur de ljufva drag, Der hvarje tanke klart man ser, Hur ren den går i öppen dag.

Och panna, ögon, kind och mund Och rosor, löjen - allting der Så ljuft-vältaligt hvarje stund Om hjertats renhet vittne bär, Om frid med allt på jordensrund, Om kärlek, som blott oskuld är.

Traduko de la Angla poemo “She Walks in Beauty” de Lord George Gordon Byron (∗1788-01-22 – †1824-04-18) en la Svedan de Theodor Lind.

Arg-1109-2254 (2015-01-17 17:43:44)

Tiu ĉi poem-traduko troviĝas en la retejo http: // runeberg. org/ hebrmel/ sub http: // runeberg. org/ hebrmel/ 0011. html ..

http://www.poezio.net/version?poem-id=1109&version-id=2254