1/2

Lord George Gordon Byron , Lord George Gordon Byron ,

Lord George Gordon Byron ,

Hon går i skönhet Sie geht in Schönheit She Walks in Beauty
tradukita de Theodor Lind tradukita de Adolf Böttger

Hon går i skönhet, lik en

natt, Med himmel klar och stjer-

ners glans; Af ljus och skugga mötas

gladt I min och blick, hvad skärast

fanns, Så vekt, så skönt, så

mildradt, att Dess glans af dagrar blott ej

vanns.

Sie geht in Schönheit, gleich

der Nacht In wolkenlosem Sternenlicht; Des Schattens und des Lichtes

Pracht Eint sich in ihrem Angesicht; Aus dem ein milder Schimmer

lacht, Der stets dem grellen Tag ge-

bricht.

She walks in Beauty, like the

Night Of cloudless climes and starry

skies; And all that’s best of dark and

bright Meet in her aspect and her eyes; Thus mellowed to the tender

light Which Heaven to gaudy day de-

nies –

En stråle bort, en skugga

mer, Och borta vore det behag, Som i den mörka locken ler, Som blickar ur de ljufva drag, Der hvarje tanke klart man

ser, Hur ren den går i öppen dag.

Ein Strahl hinweg, ein Schat-

ten mehr, Und fort würd’ auch die An-

mut sein, Die aus dem Rabenlockenmeer Die Stirn umglänzt mit sanf-

tem Schein, Wo die Gedanken süß und hehr Verkünden, dass ihr Wohnsitz

rein.

One shade the more – one ray the

less Had half impaired the nameless

grace Which waves in every raven tress Or softly lightens o’er her face Where thoughts serenely sweet

express How pure – how dear their dwel-

ling place!

Och panna, ögon, kind och

mund Och rosor, löjen - allting der Så ljuft-vältaligt hvarje

stund Om hjertats renhet vittne

bär, Om frid med allt på jordens-

rund, Om kärlek, som blott oskuld

är.

Und auf der Stirn, dem Wan-

genpaar, Spricht von dem reinsten Ju-

gendmut So sanft beredt, so ruhig klar Des Lächelns Reiz, der Farben

Glut, Von einem Herzen wunderbar, Wo Liebe voller Unschuld ruht.

And on that cheek, and o’er that

brow, So soft – so calm – yet eloquent, The smiles that win, the tints

that glow, But tell of days in goodness spent

– A mind at peace with all below

– A Heart – whose love is innocent!

…  …  …

2/2

Traduko de la Angla poemo “She Walks in Beauty” de Lord George Gordon Byron (∗1788-01-22 – †1824-04-18) en la Svedan de Theodor Lind.

Arg-1109-2254 (2015-01-17 17:43:44)

Tiu ĉi poem-traduko troviĝas en la retejo http: // runeberg. org/ hebrmel/ sub http: // runeberg. org/ hebrmel/ 0011. html ..

Traduko de la Angla poemo “She Walks in Beauty” de Lord George Gordon Byron (∗1788-01-22 – †1824-04-18) en la Germanan de Adolf Böttger (∗1815-05-21 – †1870-11-16).

Arg-1109-2239 (2015-01-17 17:36:39)

Tiun ĉi poem-germanigon mi, Manfred Retzlaff, trovis en la malnova libro “Byron’s sämmtliche Werke”, presita en la germana urbo Lepsiko (Leipzig) en la jaro 1841. Pri la tradukinto vidu la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Adolf_BГ�ttger .

Verkinto de tiu ĉi Angla poemo estas Lord George Gordon Byron (∗1788-01-22 – †1824-04-18).

Arg-1109-2238 (2015-01-17 17:34:42)

Tiu ĉi poemo troviĝas en http: // petercochran. files. wordpress. com/ 2009/ 03/ hebrew_melodies. pdf .

http://www.poezio.net/version?poem-id=1109&version-id=2254,2239,2238