1/1

Justinus Kerner,  Justinus Kerner,  Justinus Kerner,
Oude klanken  Malnovaj sonoj  Alte Laute
tradukita de Lau Kanen  tradukita de Manfred Retzlaff

Hoor je de vogel zingen? Zie je de bloeiende boom? Schat! Kan dat niet verdringen Van jou die bange droom?

Birdkanto vin ravigas, Ho kor’, aŭdante ĝin. Ĉu tio ne eligas el la koŝmaro vin?

Hörst du den Vogel singen? Siehst du den Blütenbaum? Herz, kann dich das nicht bringen Aus deinem bangen Traum?

Wat hoor ik? Klanken, oude, En jongensheimwee, groot, Naar ’n tijd toen ik vertrouwde De wereld, wat zij bood.

Mi aŭdas sonojn ĉiam. Min memorigas ĝi Je l’ olda tempo, kiam La mondon fidis mi.

Was hör’ ich? alte Laute Wehmüt’ger Jünglingsbrust Der Zeit, als ich vertraute Der Welt und ihrer Lust.

De dagen zijn geweken, Mij heelt geen veldkruid meer; Mijn angstdroom moet verbreken Een engel van de Heer.

Ne helpos herb’ saniga, Malsanas mi kaj el Ĉi tiu sonĝ’ timiga Min vekos nur anĝel’.

Die Tage sind vergangen, Mich heilt kein Kraut der Flur; Und aus dem Traum, dem bangen, Weckt mich ein Engel nur.

Traduko de la Germana poemo “Alte Laute” de Justinus Kerner (∗1786-09-18 – †1862-02-21) en Nederlanda de Lau Kanen.

Arg-1107-2237 (2015-01-05 18:22:24)

Tiun ĉi nederlandigon de la poemo mi, Manfred Retzlaff, trovis en la retejo http: // www. recmusic. org/ lieder/ get_text. html? TextId= 91779 . Tiu ĉi poemnederlandigo estas verkita de s-or Lau Kanen, kiu havas la kopio-rajton.

Traduko de la Germana poemo “Alte Laute” de Justinus Kerner (∗1786-09-18 – †1862-02-21) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2014-12.

Arg-1107-2234 (2014-12-31 17:57:30)

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Justinus Kerner (∗1786-09-18 – †1862-02-21).

Arg-1107-2233 (2015-01-05 17:32:09)

Pri la poeto vidu la vikipediejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Justinus_Kerner . La poemo troviĝas en la retejo http: // gedichte. xbib. de/ Kerner,+Jus inus_ gedicht_192. +S% E4ngers+ Trost. htm . Mi, Manfred Retzlaff trovis ĝin en la libreto “Justinus Kerner, Ausgewählte Kostbarkeiten, zusammengestellt von Hans Mattern”. SKV-Edition Lahr (Schwarwald).

http://www.poezio.net/version?poem-id=1107&version-id=2237,2234,2233