1/1

Justinus Kerner,  Justinus Kerner,
Malnovaj sonoj  Alte Laute

tradukita de Manfred Retzlaff

Birdkanto vin ravigas, Ho kor’, aŭdante ĝin. Ĉu tio ne eligas el la koŝmaro vin?

Hörst du den Vogel singen? Siehst du den Blütenbaum? Herz, kann dich das nicht bringen Aus deinem bangen Traum?

Mi aŭdas sonojn ĉiam. Min memorigas ĝi Je l’ olda tempo, kiam La mondon fidis mi.

Was hör’ ich? alte Laute Wehmüt’ger Jünglingsbrust Der Zeit, als ich vertraute Der Welt und ihrer Lust.

Ne helpos herb’ saniga, Malsanas mi kaj el Ĉi tiu sonĝ’ timiga Min vekos nur anĝel’.

Die Tage sind vergangen, Mich heilt kein Kraut der Flur; Und aus dem Traum, dem bangen, Weckt mich ein Engel nur.

Traduko de la Germana poemo “Alte Laute” de Justinus Kerner (∗1786-09-18 – †1862-02-21) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2014-12.

Arg-1107-2234 (2014-12-31 17:57:30)

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Justinus Kerner (∗1786-09-18 – †1862-02-21).

Arg-1107-2233 (2015-01-05 17:32:09)

Pri la poeto vidu la vikipediejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Justinus_Kerner . La poemo troviĝas en la retejo http: // gedichte. xbib. de/ Kerner,+Jus inus_gedicht_192. +S% E4ngers+ Trost. htm . Mi, Manfred Retzlaff trovis ĝin en la libreto “Justinus Kerner, Ausgewählte Kostbarkeiten, zusammengestellt von Hans Mattern”. SKV-Edition Lahr (Schwarwald).

http://www.poezio.net/version?poem-id=1107&version-id=2234,2233