1/1

Justinus Kerner,  Justinus Kerner,  Justinus Kerner,
Alte Laute  Malnovaj sonoj  Oude klanken
tradukita de Manfred Retzlaff  tradukita de Lau Kanen

Hörst du den Vogel singen? Siehst du den Blütenbaum? Herz, kann dich das nicht bringen Aus deinem bangen Traum?

Birdkanto vin ravigas, Ho kor’, aŭdante ĝin. Ĉu tio ne eligas el la koŝmaro vin?

Hoor je de vogel zingen? Zie je de bloeiende boom? Schat! Kan dat niet verdringen Van jou die bange droom?

Was hör’ ich? alte Laute Wehmüt’ger Jünglingsbrust Der Zeit, als ich vertraute Der Welt und ihrer Lust.

Mi aŭdas sonojn ĉiam. Min memorigas ĝi Je l’ olda tempo, kiam La mondon fidis mi.

Wat hoor ik? Klanken, oude, En jongensheimwee, groot, Naar ’n tijd toen ik vertrouwde De wereld, wat zij bood.

Die Tage sind vergangen, Mich heilt kein Kraut der Flur; Und aus dem Traum, dem bangen, Weckt mich ein Engel nur.

Ne helpos herb’ saniga, Malsanas mi kaj el Ĉi tiu sonĝ’ timiga Min vekos nur anĝel’.

De dagen zijn geweken,

Mij heelt geen veldkruid meer; Mijn angstdroom moet verbreken Een engel van de Heer.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Justinus Kerner (∗1786-09-18 – †1862-02-21).

Arg-1107-2233 (2015-01-05 17:32:09)

Pri la poeto vidu la vikipediejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Justinus_Kerner . La poemo troviĝas en la retejo http: // gedichte. xbib. de/ Kerner,+Jus inus_ gedicht_192. +S% E4ngers+ Trost. htm . Mi, Manfred Retzlaff trovis ĝin en la libreto “Justinus Kerner, Ausgewählte Kostbarkeiten, zusammengestellt von Hans Mattern”. SKV-Edition Lahr (Schwarwald).

Traduko de la Germana poemo “Alte Laute” de Justinus Kerner (∗1786-09-18 – †1862-02-21) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2014-12.

Arg-1107-2234 (2014-12-31 17:57:30)

Traduko de la Germana poemo “Alte Laute” de Justinus Kerner (∗1786-09-18 – †1862-02-21) en Nederlanda de Lau Kanen.

Arg-1107-2237 (2015-01-05 18:22:24)

Tiun ĉi nederlandigon de la poemo mi, Manfred Retzlaff, trovis en la retejo http: // www. recmusic. org/ lieder/ get_text. html? TextId= 91779 . Tiu ĉi poemnederlandigo estas verkita de s-or Lau Kanen, kiu havas la kopio-rajton.

http://www.poezio.net/version?poem-id=1107&version-id=2233,2234,2237