1/1

Lord George Gordon Byron ,  Lord George Gordon Byron ,
Sun of the Sleepless  Die Sonne des Schlaflosen

tradukita de Adolf Böttger

Sun of the Sleepless! melancholy star! Whose tearful beam glows tremulously far, That show’st the darkness thou canst not dispel, How like art thou to Joy remembered well! So gleams the past, the light of other days, Which shines but warms not with its powerless rays: A night-beam Sorrow watcheth to behold, Distinct, but distant – clear – but, oh, how cold!

Schlafloser Augen Sonne! Trüber Stern, Dein tränenvoller Strahl erzittert fern, - Du offenbarst die Nacht, die dir nicht weicht: O wie dir ganz des Glücks Erinn’rung gleicht! So glänzt auch längst vergangner Tage Licht, Es scheint, doch wärmt sein schwaches Leuchten nicht. Der wache Gram sieht eine Luftgestalt, Scharf, aber fern! - klar, aber ach - wie kalt!

Verkinto de tiu ĉi Angla poemo estas Lord George Gordon Byron (∗1788-01-22 – †1824-04-18).

Arg-1101-2219 (2014-12-11 17:39:08)

Tiu ĉi poemo troveblas en http: // www. poetryloverspage. com/ poets/ byron/ sun_of_sleepless. html . Pri la verkinto vidu la retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ George_Byron .

Traduko de la Angla poemo “Sun of the Sleepless” de Lord George Gordon Byron (∗1788-01-22 – †1824-04-18) en la Germanan de Adolf Böttger (∗1815-05-21 – †1870-11-16).

Arg-1101-2220 (2014-12-26 16:17:26)

Tiun ĉi poem-germanigon mi, Manfred Retzlaff, trovis en la malnova libro “Byron’s sämmtliche Werke”, presita en la germana urbo Lepsiko (Leipzig) en la jaro 1841. Pri la tradukinto vidu la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Adolf_BГ�ttger .

http://www.poezio.net/version?poem-id=1101&version-id=2219,2220