1/1

Luise Hensel,  Luise Hensel,
Herbst-Seufzer  Aŭtun-sopiro

tradukita de Manfred Retzlaff

Die Vöglein weg geflogen, Die letzten Blumen schon verblüht, Der Himmel grau umzogen, Der Sonne Licht verglüht; O Sommer, schöner Sommer, Dass so dein Zauber flieht!

La birdoj forflugintas, Malfloris jam la lasta flor’, Ĉielo griziĝintas, Forardas suna glor’! Somero, ho somero, Ĉarm’ via iĝas for.

Der Nordwind hat entführet Wohl all den lichten, bunten Schein Und was er nur berühret, Das nickt und schlummert ein. O Winter, öder Winter, Wie traurig wirst du sein!

La norda vent’ forpŭsis La helan brilon super ni, Kaj kion li ne tuŝis, Ekdormas tio ĉi. Ho vintro, aĉa vintro, Malĝoja estos vi!^{2}

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Luise Hensel (∗30.03.1798 – †18.12.1876).

Arg-1096-2209 (2014-11-03 12:05:10)

Mi, Manfred Retzlaff, trovis tiun ĉi poemon en http: // www. medienwerkstatt-online. de/ lws_ wissen/ vorlagen/ showcard. php? id= 17976&edit= 0 . Pri la poetino vidu la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Luise_Hensel .

Traduko de la Germana poemo “Herbst-Seufzer” de Luise Hensel (∗30.03.1798 – †18.12.1876) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2014-11-03.

Arg-1096-2210 (2014-11-03 12:20:18)

http://www.poezio.net/version?poem-id=1096&version-id=,2209,2210

2aŭ: Tristeca estas vi!