1/1

Christian Felix Weiße,  Christian Felix Weiße,
La kontenteco  Die Zufriedenheit

tradukita de Manfred Retzlaff

Trankvile, milde sentas mi La vivoĝojojn sen ĉagreno. Senĝene lumas tie ĉi Bonvenon la mateno.

Wie sanft, wie ruhig fühl’ ich hier Des Lebens Freuden ohne Sorgen! Und sonder Ahnung leuchtet mir Willkommen jeder Morgen.

Kontentas, gajas mia kor’, Ĝi daŭre batas melodie. Agrabla estas la dolor’, Se ploras mi pasie.

Mein frohes, mein zufried’nes Herz Tanzt nach der Melodie der Haine, Und angenehm ist selbst mein Schmerz, Wenn ich vor Liebe weine.

Priridas mi ja ĉiujn ĉi Heroojn, sangverŝantojn, princojn. Pri mia dom’ kontentas mi, Bezonas ne provincojn.

Wie sehr lach’ ich die Großen aus, Die Blutvergießer, Helden, Prinzen! Denn mich beglückt ein kleines Haus, Sie nicht einmal Provinzen.

Ja furiozas kontraŭ si La grandsinjoroj kvazaŭ-diaj. Sed ĉu bezonas ili pli Da spac’ en tomboj siaj?

Wie wüten sie nicht wider sich, Die göttergleichen Herr’n der Erden! Doch brauchen sie mehr Raum als ich, Wenn sie begraben werden?

Traduko de la Germana poemo “Die Zufriedenheit” de Christian Felix Weiße (∗1726-01-28 – †1804-12-16) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2014-08.

Arg-1086-2188 (2014-08-27 13:47:43)

Tiu ĉi poemo estas trovebla ankaŭ en http: // www. gedichte-lyrik-poesie. de/ Weisse_Die_Zufriedenheit/ index. htm .

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Christian Felix Weiße (∗1726-01-28 – †1804-12-16).

Arg-1086-2187 (2014-08-27 13:54:49)

Pri la poeto vidu la vikipediejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Christian_ Felix_Wei% C3% 9Fe . Poemo de li troviĝas en http: // www. zeno. org/ Literatur/ M/ Wei% C3% 9Fe,+Christian+ Felix . La poemo troviĝas ankaŭ en http: // www. gedichte-lyrik-poesie. de/ Weisse_Die_Zufriedenheit/ index. htm . La komponisto Wolfgang Amadeus Mozart verkis melodion por tiu ĉi poemo. Tiu estas aŭdebla en https: // www. youtube. com/ watch? v= tS9cwRmxn0s . Tiu ĉi poemo estas trovebla ankaŭ en http: // www. gedichte-lyrik-poesie. de/ Weisse_ Die_Zufriedenheit/ index. htm .

http://www.poezio.net/version?poem-id=1086&version-id=2188,2187