1/2

Christian Felix Weiße,  Christian Felix Weiße,  Christian Felix Weiße,
Die Zufriedenheit Die Zufriedenheit La kontenteco

tradukita de Manfred Retzlaff tradukita de Manfred Retzlaff

wörtliche Ruckübersetzung

Wie sanft, wie ruhig fühl’ ich

hier Des Lebens Freuden ohne Sor-

gen! Und sonder Ahnung leuchtet

mir Willkommen jeder Morgen.

Ruhig, milde fühle ich

Lebensfreuden ohne Kummer. Ungestört leuchtet mir ein Willkommen der Morgen.

Trankvile, milde sentas mi La vivoĝojojn sen ĉagreno. Senĝene lumas tie ĉi Bonvenon la mateno.

Mein frohes, mein zufried’nes

Herz Tanzt nach der Melodie der Hai-

ne, Und angenehm ist selbst mein

Schmerz, Wenn ich vor Liebe weine.

Zufrieden, froh ist mein Herz, Es schlägt melodisch. Angenehm ist der Schmerz, wenn ich leidenschaftlich weine.

Kontentas, gajas mia kor’, Ĝi daŭre batas melodie. Agrabla estas la dolor’, Se ploras mi pasie.

Wie sehr lach’ ich die Großen

aus, Die Blutvergießer, Helden, Prin-

zen! Denn mich beglückt ein kleines

Haus, Sie nicht einmal Provinzen.

Ich lache ja alle diese

Helden, Blutvergießer, Fürsten

aus. Mit meinem Haus bin ich zufrie-

den, ich brauche keine Provinzen.

Priridas mi ja ĉiujn ĉi

Heroojn, sangverŝantojn,

princojn. Pri mia dom’ kontentas mi, Bezonas ne provincojn.

Wie wüten sie nicht wider sich, Die göttergleichen Herr’n der

Erden! Doch brauchen sie mehr Raum

als ich, Wenn sie begraben werden?

Es wüten ja gegen sich

die großen Herren gleichsam wie

Götter. Aber brauchen sie mehr Raum, in ihren Gräbern?

Ja furiozas kontraŭ si

La grandsinjoroj kvazaŭ-

diaj. Sed ĉu bezonas ili pli Da spac’ en tomboj siaj?

…  …  …

2/2

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Christian Felix Weiße (∗1726-01-28 – †1804-12-16).

Arg-1086-2187 (2014-08-27 13:54:49)

Pri la poeto vidu la vikipediejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Christian_Felix_Wei% C3% 9Fe . Poemo de li troviĝas en http: // www. zeno. org/ Literatur/ M/ Wei% C3% 9Fe, +Christian+ Felix . La poemo troviĝas ankaŭ en http: // www. gedichte-lyrik-poesie. de/ Weisse_Die_Zufriedenheit/ index. htm . La komponisto Wolfgang Amadeus Mozart verkis melodion por tiu ĉi poemo. Tiu estas aŭdebla en https: // www. youtube. com/ watch? v= tS9cwRmxn0s . Tiu ĉi poemo estas trovebla ankaŭ en http: // www. gedichte-lyrik-poesie. de/ Weisse_Die_Zufriedenheit/ index. htm .

Traduko de la Germana poemo “Die Zufriedenheit” de Christian Felix Weiße (∗1726-01-28 – †1804-12-16) en la Germanan de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-1086-2189 (2014-08-24 11:54:16)

Traduko de la Germana poemo “Die Zufriedenheit” de Christian Felix Weiße (∗1726-01-28 – †1804-12-16) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2014-08.

Arg-1086-2188 (2014-08-27 13:47:43)

Tiu ĉi poemo estas trovebla ankaŭ en http: // www. gedichte-lyrik-poesie. de/ Weisse_Die_ Zufriedenheit/ index. htm .

http://www.poezio.net/version?poem-id=1086&version-id=2187,2189,2188