1/1

Christian Felix Weiße,  Christian Felix Weiße,
La kontenteco  Die Zufriedenheit
tradukita de Manfred Retzlaff  tradukita de Manfred Retzlaff

wörtliche Ruckübersetzung

Trankvile, milde sentas mi La vivoĝojojn sen ĉagreno. Senĝene lumas tie ĉi Bonvenon la mateno.

Ruhig, milde fühle ich

Lebensfreuden ohne Kummer.

Ungestört leuchtet mir

ein Willkommen der Morgen.

Kontentas, gajas mia kor’, Ĝi daŭre batas melodie. Agrabla estas la dolor’, Se ploras mi pasie.

Zufrieden, froh ist mein Herz,

Es schlägt melodisch.

Angenehm ist der Schmerz, wenn ich leidenschaftlich weine.

Priridas mi ja ĉiujn ĉi Heroojn, sangverŝantojn, princojn. Pri mia dom’ kontentas mi, Bezonas ne provincojn.

Ich lache ja alle diese

Helden, Blutvergießer, Fürsten aus. Mit meinem Haus bin ich zufrieden, ich brauche keine Provinzen.

Ja furiozas kontraŭ si La grandsinjoroj kvazaŭ-diaj. Sed ĉu bezonas ili pli Da spac’ en tomboj siaj?

Es wüten ja gegen sich

die großen Herren gleichsam wie Götter.

Aber brauchen sie mehr Raum,

in ihren Gräbern?

Traduko de la Germana poemo “Die Zufriedenheit” de Christian Felix Weiße (∗1726-01-28 – †1804-12-16) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2014-08.

Arg-1086-2188 (2014-08-27 13:47:43)

Tiu ĉi poemo estas trovebla ankaŭ en http: // www. gedichte-lyrik-poesie. de/ Weisse_Die_Zufriedenheit/ index. htm .

Traduko de la Germana poemo “Die Zufriedenheit” de Christian Felix Weiße (∗1726-01-28 – †1804-12-

16) en la Germanan de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-1086-2189 (2014-08-24 11:54:16)

http://www.poezio.net/version?poem-id=1086&version-id=,2188,2189