Inhaltsverzeichnis

Mu Du, Blick auf Nanjing; Mu Du, Rigardo sur Nanjingon; Mu Du, Jiāngnán Chūn . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2

Mu Du, Blick auf Nanjing; Mu Du, Rigardo sur Nanjingon; Mu Du, Jiāngnán Chūn  2/2
Mu Du,  Mu Du,  Mu Du,
Blick auf Nanjing  Rigardo sur Nanjingon  Jiāngnán Chūn
tradukita de Manfred Hausmann  tradukita de Manfred Retzlaff

Goldamseln rufen sich verzückt und bang. Ein Mohnfeld, das im Grün sich wiegt. Tief unten zieht der Fluss. Am jähen Hang ein Dorf. Die Wirtshausfahne fliegt.

Papava kamp’ en verdo lulas sin.

Malsupre la rivero fluas.

La kanto de la merloj ravas min.

Ĉe la dekliv’ vilaĝ’ situas.

Qiān lǐ yīng tí lù yìng hóng Shuǐ cūn shān guō jiǔ qí fēng. Nán cháo sì bǎi bā shí sì Duōshao lóu tái yān yǔ zhōng.

Vierhundertachtzig Tempel, sagenreich. Ein Blitzen hier und dort ein Glimmen. Und Dächer ohne Zahl, die hoch und weich im abendlichen Dunst verschwimmen.

Sagao-riĉaj temploj kiel or’ briletas jen en suna lumo, kaj la tegmentoj altaj en la for’ disfluas en vespera fumo.

Traduko de la ĉina poemo “Jiāngnán Chūn” de Mu Du (Du Mu, ∗803 – †852) en la Germanan de Manfred Hausmann (∗1898-09-10 – †1986-08-06).

Arg-938-1883 (2013-11-22 19:31:10)

Traduko de la ĉina poemo “Jiāngnán Chūn” de Mu Du (Du Mu, ∗803 – †852) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-938-1884 (2013-11-22 19:33:51)

Verkinto de tiu ĉi ĉina poemo estas Mu Du (Du Mu, ∗803 – †852).

Arg-938-1880 (2013-11-22 19:14:52)

Vidu ankaŭ: http: // www. mountainsongs. net/ poem_.php? id= 839 .

http://www.poezio.net/version?poem-id=938&version-id=1883,1884,1880