1/2

Stanislaw Schulhof,  Stanislaw Schulhof,
Reviviĝo  Auferstehung

tradukita de Manfred Retzlaff

wörtliche Rückübersetzung ins Deutsche

Mi jam estis sen la idealoj, Ne ekzistis por mi jam la floro, Eksekiĝis amo en la koro, Min ne tŭsis kant’ de najtingaloj.

Ich war schon ohne Ideale,

Die Blume gab es schon nicht mehr für mich, Es verdorrte die Liebe im Herzen, Es berührte mich nicht der Gesang der Nachtigall.

Mi nur vidis rapidantan sorton, Nokton sen eliro kaj sen fino, La fantomon, kun la kurba spino ... Insideme proksimantan morton.

Ich sah nur das dahineilende Schicksal,

Nacht ohne Ausgang und Ende,

Das Gespenst mit dem krummen Rückgrat ....

Heimtückisch sich nähernden Tod.

Min ne ploris, mi ne ĝojis plue, Mi nur kantis unu melodion, Ke la sorto tiun komedion Kun mi finu, kiel eble frue ...

Ich weinte nicht, ich freute mich nicht mehr, Ich sang nur eine Weise, Dass das Schicksal dies Schauspiel Mit mir beende, möglichst bald....

Granda suno brilis sur lazuro Kaj estiĝis ĉie lum’ kaj varmo Kaj en branĉoj kant’ de l’ birda svarmo Sonis kiel ia uverturo.

Eine große Sonne leuchtete auf blauem Himmel Und es entstand überall Licht und Wärme Und in den Zweigen der Gesang des Vogerschwarms Klang wie eine Ouvertüre.

Tuj mi sentis, kiel stranga flamo Disverŝiĝas en la pala vango Kaj en mia koro densa sango Brilis kiel iam dum la amo.

Sogleich fühlte ich, wie eine seltsame Flamme Ausfloss auf der bleichen Wange Und in meinem Herzen dichtes Blut Wie einst in der Zeit der Verliebtheit.

…  …

2/2

Odorplena spiris la aero Kaj el ĉiu plej kaŝita niĉo Ekridetis al mi la feliĉo, Nova vivo, plena je espero.

Duftvoll atmete die Luft

Und aus jeder noch so verborgenen Nische Lachte mich das Glück an, Neues Leben, voller Hoffnung.

Verkinto de tiu ĉi Esperanta poemo estas Stanislaw Schulhof (∗1864-11-12 – †1919-08-18).

Arg-1080-2174 (2014-07-07 12:43:08)

Tiu ĉi poemo troviĝas en http: // esperanto. net/ literaturo/ uea/ esperdesperrec. html . Pri la poeto vidu ankaŭ la retejojn http: // www. tekstoj. nl/ lm/ lm22-2/ bibliografio. html kaj http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Stanislav_Schulhof . S-ro Hans-Georg Kaiser (Cezar) enigis ĝin ankaŭ en sian kolekton “Cezarkulturo”, sub “http://cezarkulturo.blogspot.de/2012/08 stanislav-schulhof-kanto-de-l-sklavo.html”.

Traduko de la Esperanta poemo “Reviviĝo” de Stanislaw Schulhof (∗1864-11-12 – †1919-08-18) en la Germanan de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-1080-2177 (2014-07-10 18:36:13)

http://www.poezio.net/version?poem-id=1080&version-id=,2174,2177