1/1

Joseph Freiherr von Eichendorff,  Joseph Freiherr von Eichendorff,
Nokte  Nachts

tradukita de Cezar

Mi migras tra la noktkviet’, Ŝteliras ofte en sekret’ jen Lun’ el nigra nubkovrilo. Kaj tie, ĉie en la val’ Vekiĝas najtingal’, Kaj poste reas griz’, trankvilo.

Ich wandre durch die stille Nacht,

Da schleicht der Mond so heimlich sacht Oft aus der dunklen Wolkenhülle, Und hin und her im Tal Erwacht die Nachtigall, Dann wieder alles grau und stille.

Ho vi mirinda noktkantad’: El for’ tra l’ land’ riverplaŭdad’. Sub nigraj arboj eĉ trem-plonĝo Konfuzas pensojn ĝi. Freneze kantas mi, Jen kvazaŭ voko nur el sonĝo.

O wunderbarer Nachttgesang:

Von fern im Land der Ströme Gang, Leis Schauern in den dunklen Bäumen - Wirrst die Gedanken mir Mein irres Singen hier Ist wie ein Rufen nur aus Träumen.

Traduko de la Germana poemo “Nachts” de Joseph Freiherr von Eichendorff (∗1788-03-10 – †1857-11-26) en Esperanton de Cezar (civila nomo: Hans-Georg Kaiser, ∗1954-05-21).

Arg-1069-2158 (2014-06-27 22:00:11)

Tiu ĉi poem-traduko troviĝas en http: // cezartradukoj. blogspot. de/ 20 2/ 12/ josefo-de-eichendorff-kristnasko. ht l# !/ 2013/ 06/ josefo-de-eichendorff-nokte-rimpoemo. html .

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Joseph Freiherr von Eichendorff (∗1788-03-10 – †1857-11-26).

Arg-1069-2157 (2014-06-27 19:56:38)

http://www.poezio.net/version?poem-id=1069&version-id=2158,2157