1/2

Heinrich Neye,  Heinrich Neye,
Gaja kajto  Fröhlicher Drachen

translated by Manfredo Ratislavo

Mi havis kajton iam el bunta bril-paper’. Gajige estis, kiam ĝi flugis tra l’ aer’.

Es war einmal ein Drachen aus buntem Glanzpapier, der war bemalt zum Lachen, und er gehörte mir.

Post ĝia start’ subite rapidis supren ĝi; entuziasmigite ĉielen strebis mi.

War erst sein Start gelungen, dann schoss er steil empor; wir kamen uns als Jungen wie Himmelsstürmer vor.

Jen super nia domo eĉ flugis gaje ĝi, kaj ĝojis ĉiu homo vidante tiun ĉi.

Er stieg sogar bei Flaute noch über unser Haus, es lachte, wer ihn schaute, so fröhlich sah er aus.

Luliĝis ĝi envente, malsupren vidis ĝi, rigardis ĝi silente sur tiun mondo ĉi.

Er wiegte sich im Winde und sah auf Wald und Feld, auf Haus und Hof und Linde und unsre kleine Welt.

Nun jena temp’ pasinta delonge estas for; la kajto leviĝinta vidiĝas en memor’.

Nach der Jahrzehnte Reigen liegt das nun weit, so weit, doch seh ich Drachen steigen, denk’ ich an jene Zeit.

…  …

2/2

Translation of the German poem “Fröhlicher Drachen” by Heinrich Neye (∗1913-02-27 – †2002-07-18) into Esperanto by Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) on 2001-12.

MR-373-1 / Arg-105-212 (2006-01-23 09:56:44)

La origina germanalingva versio de tiu ĉi poemo aperis en 2001-10-18 en la germana agronomia revuo “Landwirtschaftliches Wochenblatt” (Postfach 4929, D-48028 Münster, Germanio, tel. +49-(0)251-51012-24 aŭ +49-(0)251-51012-35, ret-adreso: redaktion@wochenblatt.com, retejo: www.wochenblatt.com ).

Author of this German poem is Heinrich Neye (∗1913-02-27 – †2002-07-18).

Arg-105-211 (2006-01-23 09:57:31)

Erschienen in der Zeitschrift “Landwirtschaftliches Wochenblatt”, Nr. 42/2001 vom 18.Oktober 2001 (Postfach 4929, D-48028 Münster (Westfalen), tel. (0251)51012-24 oder (0251)51012-35, Netzauftritt: www.wochenblatt.com, Netzanschrift: redaktion@wochenblatt.com).

http://www.poezio.net/version?poem-id=105&version-id=212,211