1/1

Heinrich Neye,  Heinrich Neye,
Fröhlicher Drachen  Gaja kajto

tradukita de Manfredo Ratislavo

Es war einmal ein Drachen aus buntem Glanzpapier, der war bemalt zum Lachen, und er gehörte mir.

Mi havis kajton iam el bunta bril-paper’. Gajige estis, kiam ĝi flugis tra l’ aer’.

War erst sein Start gelungen, dann schoss er steil empor; wir kamen uns als Jungen wie Himmelsstürmer vor.

Post ĝia start’ subite rapidis supren ĝi; entuziasmigite ĉielen strebis mi.

Er stieg sogar bei Flaute noch über unser Haus, es lachte, wer ihn schaute, so fröhlich sah er aus.

Jen super nia domo eĉ flugis gaje ĝi, kaj ĝojis ĉiu homo vidante tiun ĉi.

Er wiegte sich im Winde und sah auf Wald und Feld, auf Haus und Hof und Linde und unsre kleine Welt.

Luliĝis ĝi envente, malsupren vidis ĝi, rigardis ĝi silente sur tiun mondo ĉi.

Nach der Jahrzehnte Reigen liegt das nun weit, so weit, doch seh ich Drachen steigen, denk’ ich an jene Zeit.

Nun jena temp’ pasinta delonge estas for; la kajto leviĝinta vidiĝas en memor’.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Neye (∗1913-02-27 – †2002-07-18).

Arg-105-211 (2006-01-23 09:57:31)

Erschienen in der Zeitschrift “Landwirtschaftliches Wochenblatt”, Nr. 42/2001 vom 18.Oktober 2001 (Postfach 4929, D-48028 Münster (Westfalen), tel. (0251)51012-24 oder (0251)51012-35, Netzauftritt: www.wochenblatt.com, Netzanschrift: redaktion@wochenblatt.com).

Traduko de la Germana poemo “Fröhlicher Drachen” de Heinrich Neye (∗1913-02-27 – †2002-07-18) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2001-12.

MR-373-1 / Arg-105-212 (2006-01-23 09:56:44)

La origina germanalingva versio de tiu ĉi poemo aperis en 2001-10-18 en la germana agronomia revuo “Landwirtschaftliches Wochenblatt” (Postfach 4929, D-48028 Münster, Germanio, tel. +49- (0)251-51012-24 aŭ +49-(0)251-51012-35, ret-adreso: redaktion@wochenblatt.com, retejo: www.wochenblatt.com ).

http://www.poezio.net/version?poem-id=105&version-id=,211,212