1/5

Wilhelm Busch,  Wilhelm Busch,
Abenteuer eines Junggesellen  Aventuroj de fraŭlo

tradukita de Karl Vanselow

Die Sache wird bedenklich  La ĉagreno
…  …

2/5

Sokrates, der alte Greis, Sagte oft in tiefen Sorgen: “Ach, wie viel ist doch verborgen, Was man immer noch nicht weiß.” Und so ist es. – Doch indessen Darf man eines nicht vergessen: Eines weiß man doch hienieden, Nämlich, wenn man unzufrieden. – Dies ist auch Tobias Knopp, Und er ärgert sich darob. Seine zwei Kanarienvögel Die sind immer froh und kregel, Während ihn so manches quält, Weil es ihm bis dato fehlt. Ja, die Zeit entfliehet schnell; Knopp, du bist noch Junggesell! – Zwar für Stiefel, Bett, Kaffee Sorgt die gute Dorothee; Und auch, wenn er dann und wann Etwas nicht alleine kann, Ist sie gleich darauf bedacht, Daß sie es zurechte macht. Doch ihm fehlt Zufriedenheit. – Nur mit großer Traurigkeit Bleibt er vor dem Spiegel stehn, Um sein Bildnis zu besehn. Vornerum ist alles blank; Aber hinten, gottseidank, Denkt er sich mit frohem Hoffen, Wird noch manches angetroffen. Oh, wie ist der Schreck so groß! Hinten ist erst recht nichts los; Und auch hier tritt ohne Frage Nur der pure Kopf zutage. – Jam Sokrates en maljuna aĝo, Fama pro filozofia saĝo, Ofte diris kun ĉagrena sento: Multon en la mondo ni ne konas Kaj ĉi tiu scio-manko donas Kaŭzon por plendinda malkontento. Jes, ĉi tion oni certe scias. Same pense staras nun Tobias Knopp, la fraŭlo, antaŭ la spegulo. Kial estas li senedzinulo? Ĉiam gaja estas la vizaĝo De la birdo-viro en la kaĝo. Certe nur pro tio, ĉar lin ravas, Ke li ĉarman bird-edzinon havas. Kun envio diras Knopp al si: Do edzinon serĉu ankaŭ vi. La fidela Dorote’ Ĉiam estas preta, se Servo iu ajn necesas, Kaj neniam ŝi forgesas Zorgi por la lito, por la ŝuoj, Por la kafo kaj manĝaĵaj ĝuoj. Ankaŭ kun kudrilo kaj fadeno Estas preta ŝi por helpa veno. Tamen ne forlasas lin la sento De malĝojo kaj de malkontento. Sur la antaŭa parto de l’ kranio Ne trovas haron eĉ la fantazio, Kaj ankaŭ de la dorsa kapo-flanko Lin alradias pleno-luna blanko.. Jes, en la spegulo de spegulo La haro-nombro estas nura nulo. Sed ne nur la brila kapo-blanko Estas kaŭzo por kontento-manko.

…  …

http://www.poezio.net/version?poem-id=1053&version-id=2136,2137

3/5

Auch bemerkt er außerdem, Was ihm gar nicht recht bequem, Daß er um des Leibes Mitten Längst die Wölbung überschritten, Welche für den Speiseschlauch, Bei natürlichem Gebrauch, Wie zum Trinken, so zum Essen, Festgesetzt und abgemessen. – Doch es bietet die Natur Hierfür eine sanfte Kur. Draußen, wo die Blumen sprießen, Karrelsbader Salz genießen Und melodisch sich bewegen, Ist ein rechter Himmelssegen; Und es steigert noch die Lust, Wenn man immer sagt: du mußt. Knopp, der sich dazu entschlossen, Wandelt treu und unverdrossen. Manchmal bleibt er sinnend stehn, Manchmal kann ihn keiner sehn. Aber bald so geht er wieder Treubeflissen auf und nieder. – Dieses treibt er vierzehn Tage; Darnach steigt er auf die Waage, Und da wird es freudig kund: Heißa, minus zwanzig Pfund! Wieder schwinden vierzehn Tage, Wieder sitzt er auf der Waage, Autsch, nun ist ja offenbar Alles wieder, wie es war.

Lin ĉagrenas ankaŭ la amplekso De la ventro pro la tro-konvekso. Kion fari? Kontraŭ korpo-diko La helpiloj estas gimnastiko, Karlsbad-salo kaj marŝad-promeno. Ĉiutage jam en la mateno Uzas li de ili la aplikon. Ĉiutage li piede iras Malgraŭ la kapricoj de l’ vetero Kelkajn horojn en la freŝ-aero Esperante la efikon, Kiun tiel ege li sopiras. Ĉiam ree la kuraĝon levas Lia diro al si mem: Vi devas. Tiel dum semajnoj du Li senlace agas plu. Jen starante nun sur la pesilo Li konstatas feliĉeg-ebrie: Dudek funtoj pezas li malplie. Senmezura estas la jubilo. Du semajnoj pasas plu denove. Ree uzas li pesilon prove. Sed - ho ve - ho kia malplezuro! Ĉu kredeble? Jen, la pez-mezuro Vere nun indikas tie ĉi Dudek funtojn jam denove pli. Ĉiu peno estis sen utilo. Malbenita estu la pesilo!

…  …

4/5

Ach, so denkt er, diese Welt Hat doch viel, was nicht gefällt. Rosen, Tanten, Basen, Nelken Sind genötigt zu verwelken; Ach – und endlich auch durch mich Macht man einen dicken Strich. Auch von mir wird man es lesen: Knopp war da und ist gewesen. Ach, und keine Träne fließt Aus dem Auge, was es liest; Keiner wird, wenn ich begraben, Unbequemlichkeiten haben; Keine Seele wird geniert, Weil man keinen Kummer spürt. Dahingegen spricht man dann: Was geht dieser Knopp uns an? Dies mag aber Knopp nicht leiden Beim Gedanken, so zu scheiden In ein unverziertes Grab, Drückt er eine Träne ab. Sie liegt da, wo er gesessen, Seinem Schmerze angemessen. Dieses ist ja fürchterlich. Also, Knopp, vermähle dich. Mach dich auf und sieh dich um, Reise mal ’n bissel rum. Sieh mal dies und sieh mal das, Und paß auf, du findest was. Einfach ist für seine Zwecke Das benötigte Gepäcke; Und die brave Dorothee Ruft: “Herr Knopp, nanu adjeh!”

Ree kaptas lin animdoloroj. Nun li pensas: Homoj kiel floroj Estas destinitaj por perei. Al la sorto devas ni obei. Iam ankaŭ mi estinta estos, Mia tombo sen ornamo restos, Ĉar neniu homo resopiros Aŭ funebre rememoros min. Jes, neniu ploros, oni diros: Tobbi Knopp ne interesos nin. Parolante al si mem Tobias Tiel plenda-kore fantazias. Vidu, senekzempla ekzemplero De larmego gutis al la tero Tie, kie li sur benko sidis. Sed kun firma volo li decidis Al la fraŭlo stato fari finon. Serĉi volas ankaŭ li edzinon. Eble li konstati povos: Kiu serĉas, tiu trovos. Tiucele por vojaĝo Kun espero kaj kuraĝo Baldaŭ jam li preta estas. Adiaŭ-dire do - ho ve - Sola nun kaj forlasita restas Lia bona, brava Dorote’.

…  …

http://www.poezio.net/version?poem-id=1053&version-id=2136,2137

5/5

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Wilhelm Busch (∗1832-04-15 – †1908-01-09).

Arg-1053-2136 (2014-06-17 21:40:18)

Pri la verko vidu la retejon http: // www. zeno. org/ Literatur/ M/ Bus h, +Wilhelm/ Bildergeschichten/ Abenteuer+ e nes+ Junggesellen/ Die+ Sache+ wird+ bedenklich , pri la verkinto la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Wilhelm_Busch respektive http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Wilhelm_Busch .

Traduko de la Germana poemo “Abenteuer eines Junggesellen” de Wilhelm Busch (∗1832-04-15 – †1908-01-09) en Esperanton de Karl Vanselow (∗1877-03-20 – †1959-12-28).

Arg-1053-2137 (2014-06-18 18:55:03)

Tiu ĉi esperantigo troviĝas en la poem-libreto “Nia Lingvo Esperanto”, eldonita de Karl Vanselow. Pri tiu vidu la retejojn http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Karl_Vanselow kaj http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Karl_Vanselow , ankaŭ: http: // vanselow. wikispaces. com/ .