1/1

Justinus Kerner,  Justinus Kerner,
Sängers Trost  Konsolo de l’ poet’

tradukita de Manfredo Ratislavo

Weint auch einst kein Liebchen Tränen auf mein Grab, Träufeln doch die Blumen Milden Tau hinab; Se ne miatombe Ploros karulin’, Tamen floroj roson Gutos ja sur ĝin.

Weilt an ihm kein Wandrer Im Vorüberziehn, Blickt auf seiner Reise Doch der Mond dahin.

Kvankam ne migranto Restas tie nun, Suben ja rigardas Nun al li la lun’.

Denkt auf diesen Fluren Bald kein Erdner mein, Denkt doch mein die Aue Und der stille Hain.

Se ne plu pensadas Iu hom’ pri mi, Tamen ja memoras Arbareto ĉi.

Blumen, Hain und Aue, Stern und Mondenlicht, Die ich sang, vergessen Ihres Sängers nicht.

Floroj kaj herbejo, Lun’ kaj arbaret’, Memorigas ili ^{2} Ja pri la poet’.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Justinus Kerner (∗1786-09-18 – †1862-02-21).

Arg-1052-2134 (2014-06-17 16:20:10)

Pri la poeto vidu la vikipediejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Justinus_Kerner . La poemo troviĝas en la retejo http: // gedichte. xbib. de/ Kerner,+Jus inus_ gedicht_192. +S% E4ngers+ Trost. htm . Mi, Manfred Retzlaff trovis ĝin en la libreto “Justinus Kerner, Ausgewählte Kostbarkeiten, zusammengestellt von Hans Mattern”. SKV-Edition Lahr (Schwarwald).

Traduko de la Germana poemo “Sängers Trost” de Justinus Kerner (∗1786-09-18 – †1862-02-21) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2014-05.

Arg-1052-2135 (2014-06-17 16:24:03)

http://www.poezio.net/version?poem-id=1052&version-id=2134,2135

2aŭ:

memoradas ili