1/2

Heinrich Neye,  Heinrich Neye,
Malnovaj hejm-rimedoj  Alte Hausmittel

translated by Manfredo Ratislavo

Jarcento nia - oni diras, ke temp’ de laco estas ĝi, malmulte mi pri tio miras, ĉar laca estas ankaŭ mi.

Man sagt, das zwanzigste Jahrhundert sei das der großen Müdigkeit, was mich persönlich wenig wundert, ich gähne auch die halbe Zeit.

Fratinoj, ankaŭ fratoj miaj, plej multaj, kiujn konas mi, pro siaj ŝarĝoj profesiaj fariĝas lacaj pli kaj pli.

Und meine Schwestern, meine Brüder, die meisten Menschen, die ich frag’, sie sind zum großen Teil noch müder trotz Urlaub und Achtstundentag.

Mi malakordon tie vidas, abisme ja aperas ĝi: Teknik-progreso pli rapidas ol hom’ sur tiu Tero ĉi.

Ein Zwiespalt scheint mir hier zu klaffen, der gähnend in Erscheinung tritt: Der Mensch, aus Fleisch und Blut geschaffen, kommt mit der Technik nicht mehr mit.

La kor’, de kafo akcelite, tag-nokte daŭre batas ĝi, de l’ tempo-premo plu pelite sur la viv-vojo hastas ni.

Das Herz, von Coffein befeuert, klopft Tag und Nacht im dritten Gang, von Hast und Hetze ferngesteuert jagt man den Lebensweg entlang.

Multegaj ja nuntempe estas rimedoj kontraŭ la lacec’, sed la plej bonaj ĉiam restas la dormo kaj la dikhaŭtec’.

Es gibt zwar viel, sich wach zu halten, doch was noch stets ins Schwarze traf, das sind die Mittel unsrer Alten: Ein dickes Fell und reichlich Schlaf.

…  …

2/2

Translation of the German poem “Alte Hausmittel” by Heinrich Neye (∗1913-02-27 – †2002-07-18) into Esperanto by Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04).

Arg-104-210 (2014-04-16 11:22:22)

Verkita estas la poemo de s-ro Henriko Najo (Heinrich Neye, 27.02.1913 – Juli 2002), Esperantigis ĝin: Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, *04.11.1938) en 2006-03-04 laŭ la origina germanalingva teksto. La germanalingva teksto de tiu ĉi poemo aperis en 1994 en la germana agronomia gazeto �Landwirtschaftliches Wochenblatt“ (Agronomia Semajnfolio).

Author of this German poem is Heinrich Neye (∗1913-02-27 – †2002-07-18).

Arg-104-209 (2006-03-03 11:44:21)

Aus der Zeitschrift “Landwirtschaftliches Wochenblatt” [Presseorgan des Westfälisch-Lippischen Landwirtschaftsverbandes, Postfach 4929, D-48028 Münster/Westfalen.], erschienen in einer Ausgabe des Jahres 1994.

http://www.poezio.net/version?poem-id=104&version-id=210,209