1/2

William Blake,  William Blake,
La tigro  Der Tiger
translated by William Auld  translated by Walter A. Aue

Tigro, tigro, brile brula En arbaro nokt-obskura, Forĝis kia man’ eterna Vin je simetri’ konsterna?

Argiope information:

The view of this version is restricted. Presumably there are copyright issues.

En kia fundo aŭ ĉielo Ardis via okulhelo? Kia lin flugil’ subtenis? Kia man’ la fajron prenis?

Per kiaj ŝultro kaj kompreno. Por vi tordiĝis kortendeno? Kaj kiam pulsis batoj koraj, Kiaj pied’ kaj mano gloraj?

Kia martelo? Ĉeno kia? Kia forn’ por cerbo via? Riskis kia fort’ kolosa Spiti al terur’ ambosa?

Kiam steloj sin malarmis Kaj sur la ĉielon larmis, Ĉu la verko al li karis? Ĉu vin Ŝafid-farinto faris?

…  …

2/2

Tigro, tigro, brile brula En arbaro nokt-obskura, Forĝus kia man’ eterna Vin je simetri’ konsterna?

Translation of the English poem “The Tyger ” by William Blake (∗1757-11-28 – †1827-08-12) into Esperanto by William Auld (∗1924-11-06 – †2006-09-11).

Arg-1048-2127 (2014-06-08 19:35:19)

Tiun ĉi poem-esperantigon mi, Manfred Retzlaff, trovis en la retejo http: // donh. best. vwh. net/ Esperanto/ Literaturo/ Poezio/ tigro. html .

Translation of the English poem “The Tyger ” by William Blake (∗1757-11-28 – †1827-08-12) into German by Walter A. Aue.

Arg-1048-2126 (2014-06-08 19:55:12)

Tiu ĉi poem-germanigo troviĝas en http: // myweb. dal. ca/ waue/ Trans/ Blake-Tiger. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=1048&version-id=2127,2126